Blog |

02/12/2022

Koszty utrzymania domu i mieszkania - porównanie

Wiele osób, mających w planie zmianę dotychczasowego lokum, zastanawia się nad tym, gdzie lepiej zamieszkać - w domu czy w mieszkaniu? Różnice to nie tylko aspekt wizualny, a przede wszystkim koszty związane z utrzymaniem lokum. Co jest droższe: życie w domu czy w mieszkaniu? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. W artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze wydatki i porównamy koszty utrzymania domu jednorodzinnego oraz mieszkania. Zapraszamy do lektury! 

Analiza kosztów utrzymania domu jednorodzinnego

Warto mieć na uwadze, że koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależy od czynników takich jak: metraż, ilość pięter, stan techniczny obiektu czy poziom termoizolacji. Im większy i starszy obiekt, tym większe opłaty, dlatego w dzisiejszej analizie pod lupę weźmiemy - nowo wybudowany przez dewelopera - dom o metrażu ok. 100 m2 i przeanalizujemy koszty w założeniu, że będzie on zamieszkiwany przez 4-osobową rodzinę. 

Koszty ogrzewania domu 

Ogrzewanie to z pewnością jeden z najistotniejszych wydatków w kontekście eksploatacji domu. W odniesieniu do obowiązujących wymagań prawnych - od 2021 roku właściciele domów nie mają możliwości montowania i używania kotłów węglowych w nowych domach. Dostępną i zdecydowanie lepszą opcją są kotły na olej opałowy lub gaz ziemny. Przybliżony roczny koszt ogrzewania wynosi: około 6000-7000 zł w przypadku ogrzewania olejem opałowym i 4000-5000 zł w przypadku gazu ziemnego. 

Ciepła woda użytkowa

Ciepła woda to kolejny wydatek mający wpływ na koszt utrzymania domu. Przyjmując, że na co dzień z wody korzystają 4 osoby, warto spodziewać się kwot między 1000 a 2000 zł w skali roku, przyjmując, że średnie zużycie wynosi około 60 litrów. Skąd ta rozbieżność w cenie? Wszystko zależy od rodzaju ogrzewania w domu. 

Prąd

W przypadku opłat za prąd warto być świadomym tego, że one również wcale nie muszą się różnić od tych ponoszonych w mieszkaniu. Niewielkie różnice mogą wynikać jedynie z sytuacji, w których na zewnątrz zainstalowane zostało dodatkowe oświetlenie. 

Opłaty za wywóz śmieci

Wysokość opłat za wywóz śmieci zależy w dużej mierze od ustaleń lokalnych władz miasta, natomiast średnio szacuje się, że wynosi ona 10-20 zł od osoby zamieszkującej dom. W przypadku czteroosobowej rodziny będzie to 40-80 zł. 

Inne koszty utrzymania 

Właściciele domów jednorodzinnych muszą być świadomi również pozostałych wydatków takich jak: podatki od nieruchomości, okresowe przeglądy instalacji kominowych, serwisowanie pieca, a także (opcjonalnie) zainstalowanie alarmów i kamer.

Jak kształtują się wydatki w przypadku mieszkania?

Koszt utrzymania mieszkania zależy w dużej mierze od metrażu, a także standardu nieruchomości. W przypadku mieszkania zamieszkiwanego przez 4-osobową rodzinę, opłaty za prąd mogą kształtować się w granicach od 150 do 300 zł, gaz w granicach 50-100 zł (mowa tutaj o samym rachunku za kuchenkę gazową, bez wliczenia kosztów związanych z ogrzewaniem) oraz czynsz, czyli najważniejszy wydatek wpływający na koszt utrzymania mieszkania i wynoszący około (uśredniając) 400-600 zł. Na koszty ogrzewania ma wpływ fakt, czy budynek został poddany termoizolacji i czy zostały w nim zamontowane szczelne okna. W przypadku mieszkań bazowe stawki za wodę będą się kształtować podobnie jak w przypadku tych, z którymi muszą liczyć się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Wywóz śmieci jest zazwyczaj wliczony w czynsz i wynosi około 10-20 zł od osoby. 

Koszty utrzymania domu vs. mieszkania

Z podanej wyżej analizy wynika, że koszt utrzymania domu może być nieco wyższy, jednak nie jest to spora różnica. Może wynikać w głównej mierze z kosztów związanych z ogrzewaniem, a także dodatkowych opłat na poczet okresowych przeglądów. Duże znaczenie ma też stan nieruchomości. Już wiesz, jak kształtują się koszty utrzymania domu a mieszkania. Warto pamiętać o tym, że wysokość opłat może się zmieniać również w kontekście rosnących cen za energię.

Dom a mieszkanie - wciąż nie wiesz, jaką podjąć decyzję? Na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym analizujemy najważniejsze aspekty. Sprawdź to!

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x