Blog |

27/05/2021

Dom czy mieszkanie - jak podjąć decyzję?

Czy właśnie pojawiła się w Twojej głowie myśl, że to dobry moment, aby stać się właścicielem własnej nieruchomości? Zależy Ci na tym, aby osiągnąć niezależność i zrezygnować z wynajmowanego lokalu? Podczas szukania własnych czterech kątów, może pojawić się pytanie: dom czy mieszkanie? W tym miejscu warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości. Jedno jest pewne, nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie, a wybór powinien być dostosowany do naszego budżetu, wykonywanej pracy i stylu życia. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem!

Dom vs mieszkanie - co wybrać?

Inwestycja w nieruchomość to decyzja, która wymaga przeanalizowania wszystkich możliwych opcji. Lista czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest bardzo długa. Otwierają ją kwestie typowo ekonomiczne, jednak pod uwagę należy wziąć również perspektywy rozwoju rynku, poziom skomunikowania, sąsiedztwo czy po prostu komfort życia. Przed zakupem nieruchomości, często pojawia się pytanie: czy lepiej mieszkać w domu czy w bloku? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, jednak dla jednej osoby duża odległość od centrum miasta może być zaletą, dla drugiej zaś mankamentem. Skrupulatna ocena dotycząca wyboru miejsca może uchronić nas przed zbyt pochopną decyzją. Mieszkanie w domu czy w bloku? Sprawdź listę pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zakupem nieruchomości.

Wybór dom czy mieszkanie - jak podjąć dezycję

Mieszkanie w domu czy w bloku?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które dadzą jasny obraz tego, jaki rodzaj nieruchomości będzie lepszy dla nas i naszej rodziny.

Lokalizacja

Miłośnicy wielkomiejskiego trybu życia, będący na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w mieście, lepiej odnajdą się w nieruchomości zlokalizowanej blisko punktów usługowych, czy tuż obok komunikacji miejskiej zapewniającej szybki dojazd do centrum miasta. Tego typu udogodnienia zapewniają mieszkania, będące też świetną opcją dla osób, które nie posiadają samochodu.

Dom natomiast to idealne rozwiązanie dla rodzin, które chcą odpocząć od zgiełku miasta i zamieszkać w spokojnej, pełnej zieleni okolicy. Warto mieć jednak na uwadze, że mieszkanie na peryferiach to opcja dla osób posiadających samochód, dzięki czemu załatwianie bieżących spraw nie będzie aż tak czasochłonne.

Własna przestrzeń

Z pewnością jest to jeden z czynników, który może przysporzyć problem podczas podjęcia decyzji na temat tego, co wybrać: dom czy mieszkanie? Mieszkańcy domów mogą liczyć na większą prywatność i swobodę. Duży metraż, własny ogródek i brak sąsiadów za ścianą, to czynnik, który zachęca wiele osób do zakupu własnego domu. W przypadku mieszkania można liczyć się z tym, że zza ściany będą docierać do nas różne dźwięki od sąsiadów, jednak na to też nie ma reguły - odległość między mieszkaniami jest różna, tak jak i ich rozmieszczenie, dlatego w mieszkaniu też możemy liczyć na ciszę i spokój. Gwarancją tego są mieszkania z dużymi balkonami, które zapewnią idealne miejsce do relaksu i wyciszenia.

Bezpieczeństwo

Mieszkanie w bloku gwarantuje poniekąd większe bezpieczeństwo. Nowe osiedla mieszkaniowe mają całodobowy monitoring, są ogrodzone, a żeby wejść do klatki wymagana jest karta dostępu. W przypadku domu możemy też liczyć na własny monitoring i ogrodzenie, jednak często domy usytuowane są wokół terenów zielonych w znacznej odległości od innych zabudowań, co może mieć wpływ na uczucie większego wyobcowania.

Cena i możliwość wynajmu

Dom vs blok - co wygrywa w tym pojedynku? To pytanie może pojawić się również w kontekście ceny. Wartość mieszkań i domów na rynku pierwotnym uwarunkowana jest przez wiele czynników. Zarówno ceny mieszkań, jak i domów mogą być różne - wszystko zależy od lokalizacji, wielkości czy rozmieszczenia pomieszczeń. Warto mieć jednak na uwadze, że do ceny domu należy doliczyć koszt eksploatacji związanej z użytkowaniem. Na właścicielu mieszkania spoczywa jednak opłata za czynsz. W przypadku mieszkań warto jednak pamiętać o tym, że jest to dobra inwestycja pod wynajem długo, jak i krótkoterminowy.

Co wybrać: dom czy mieszkanie? W tym momencie warto zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby i jak wyobrażamy sobie przyszłość. Sprawdź wszystkie czynniki mogące mieć wpływ na podjęcie decyzji!

Możesz wziąć pod uwagę także opcję zakupu mieszkania z ogródkiem w budynku wyglądającym jak dom - rozwiązanie to może okazać się idealne dla osób mających dylemat, na co się zdecydować - dom czy mieszkanie. Łączy zalety zarówno zakupu domu jak i mieszkania. Przykładowa inwestycja tego typu to Mieszkania Mogilany.

Niezależnie, czy zdecydujesz się na zakup domu czy mieszkania, zobacz również, jak wygląda zakup nowego mieszkania krok po kroku.

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x