Blog |

16/06/2021

Zmiany w mieszkaniu od dewelopera

Planujesz zakup mieszkania od dewelopera? Zastanawiasz się, jakich przeróbek możesz dokonywać już na wczesnym etapie projektu? Kupując nieruchomość, staramy się wybrać miejsce, które jak najbardziej będzie odpowiadać naszym preferencjom. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każdy pomysł architekta może wpisywać się w nasze potrzeby i oczekiwania. Pytanie nasuwa się samo: czy można wykonać zmiany w mieszkaniu deweloperskim? Odpowiedź brzmi twierdząco! Sprawdź, jakie przeróbki wchodzą w grę, a jakich powinniśmy unikać. 

Przeróbki w mieszkaniu deweloperskim

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale pewne zmiany można wprowadzać już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej. Jak wygląda to w praktyce? Jeśli projekt nie do końca wpisuje się w nasze oczekiwania, to możemy zwrócić się z pomocą do zatrudnionego architekta, a następnie w formie konsultacji ustalić, czy istnieje możliwość zamiany poszczególnych elementów. W umowie powinniśmy znaleźć adnotację na temat zakresu i terminu w kwestii dokonywania ewentualnych zmian lub konieczności uiszczenia ewentualnej opłaty związanej z pracą architekta. Warto zaznajomić się również z terminem zmian deweloperskich w mieszkaniu, czyli projektem wykonawczym elementów budowlanych oraz instalacji w obrębie zakupionego mieszkania. Przeróbki w mieszkaniu deweloperskim są możliwe po uprzednim wysłaniu wniosku. Warto mieć na uwadze, że nie można zmienić wszystkich elementów - głównie ze względu na fakt, że lokal jest połączony z sąsiednim mieszkaniem i może być to zbyt duża ingerencja w konstrukcję. Jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu dewelopera powinny zostać spisane i umieszczone w umowie w celu ich późniejszej weryfikacji.

Zmiany w mieszkaniu deweloperskim

Jakie zmiany w mieszkaniu od dewelopera są dozwolone? 

W tym miejscu warto zastanowić się, czym jest stan deweloperski i co obejmuje. Mówiąc ogólnie, są to różnego typu prace wykończeniowe regulowane przez zapis umowy. Do tych czynności zalicza się m.in: zamontowanie drzwi wejściowych, okien, parapetów, przygotowanie ścian do malowania lub pokrycie ich białą farbą, zamontowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, grzewczej, montaż grzejników, wyłożenie tynku i wylewki podłogowej. Istnieje również możliwość wykupienia usługi jaką jest wykończenie mieszkania pod klucz, obejmującej kompletną aranżację obiektu. To świetna opcja dla wszystkich osób, które chcą wprowadzić się do gotowego mieszkania, a jednocześnie zaoszczędzić na tym swój czas. 

Zmiany w mieszkaniu deweloperskim mogą dotyczyć takich kwestii jak: zmiana lokalizacji pomieszczeń, wyodrębnienie nowego dodatkowego pomieszczenia (np. wc lub garderoby), przesunięcie gniazdek elektrycznych i włączników, przesunięcie grzejników. Należy jednak pamiętać, że nie ma możliwości ingerowania w piony czy elementy konstrukcyjne, a zmiany mogą tyczyć się bardziej kwestii związanych z poprawą i optymalizacją funkcjonalności lokalu. Warto również pamiętać o tym, że przebudowa lub wymiana instalacji czy wyburzenie ścian wymaga uzyskania specjalnej zgody i pozwolenia od dewelopera.

I choć wybór mieszkania uwarunkowany jest potrzebami i oczekiwaniami lokatorów, to już we wczesnym stadium budowy mogą pojawić się kwestie ze strony przyszłych mieszkańców, które będą wymagały konsultacji z architektem. Jedno jest pewne, zmiany w mieszkaniu dewelopera są możliwe i zapewniają najbardziej optymalny układ mieszkania dopasowany do wymagań lokatorów.

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu na mieszkanie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Czy warto brać kredyt hipoteczny? i dowiedz się, jakie są opinie ekspertów na ten temat! 

 

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x