Blog |

12/07/2022

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna możliwość, aby spełnić marzenie o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Wszystko wskazuje na to, że przy stabilnych dochodach i posiadaniu odpowiedniego wkładu własnego – wsparcie finansowania nieruchomości przez bank wciąż może być dobrym pomysłem. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy ceny nieruchomości rosną. Sprawdź, czy warto brać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Czy warto brać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Fakty są takie, że do maja 2020 roku obowiązywały w Polsce bardzo niskie stopy procentowe, dlatego kredyty hipoteczne były tanie. Obecna sytuacja wygląda już inaczej, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej, aby zahamować wzrost cen i pogłębiającą się inflację, podnosi stopy procentowe. Efektem jest to, że kredytobiorcy płacą coraz wyższe raty kredytu hipotecznego. Sytuacja gospodarcza mocno pogorszyła się po wybuchu pandemii, a aktualnie kryzys pogłębia dodatkowo tocząca się wojna na Ukrainie. Wywołuje to ogromną niepewność wśród Polaków, a dodatkowe podwyżki stóp procentowych nie pozostają obojętne dla rynku kredytów hipotecznych. Banki muszą podjąć działania, aby zachęcić potencjalnych kredytobiorców do skorzystania ze swoich ofert. Proponowane są niższe marże lub całkowita rezygnacja z prowizji za udzielenie kredytu. Obniżki te to duża oszczędność dla przyszłych kredytobiorców. Dodatkowo można rozważyć kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową, co na minimum 5 lat gwarantuje nam stały poziom miesięcznej raty, niezależnie od sytuacji na rynku. 

Kredyt hipoteczny, czy warto mimo podwyżek stóp procentowych?

Trzeba podkreślić, że celem podwyżek stóp procentowych jest ochrona wartości polskiego pieniądza i dodatkowo zahamowanie inflacji. Tak naprawdę to, czy warto wziąć teraz kredyt hipoteczny, zależy od naszej indywidualnej sytuacji finansowej, mieszkaniowej, a nawet rodzinnej. Jeżeli mamy odpowiednio wysoki kapitał i dobre, stabilne zarobki, aby uzyskać zdolność kredytową, to kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy zrealizować plan zakupu nieruchomości. Dodatkowo, uspokaja fakt, że ekonomiści przewidują, że sytuacja powinna ustabilizować się do końca 2023 roku i termin ten wskazują, jako możliwy początek obniżania się stóp procentowych.

Kto powinien wziąć teraz kredyt hipoteczny?

Jeżeli masz stabilną pracę i dobre zarobki to zdecydowanie warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup wybranego mieszkania. Odkładanie decyzji może spowodować, że nieruchomość kupi ktoś inny lub cena lokum wzrośnie. Rynek nieruchomości, pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej, ma się całkiem dobrze. W dalszym ciągu utrzymuje ceny na wysokim poziomie i nie przewiduje spadków. Kredyt hipoteczny to również dobra opcja dla wszystkich, którzy chcą ulokować część oszczędności i zainwestować gotówkę na wkład własny. Im więcej wpłacimy na początku, tym lepsze warunki zaproponuje nam bank, jak również odsetki będą naliczane od niższej wartości. Dodatkowym zabezpieczeniem może być wybór oprocentowania stałego. 

Opinie ekspertów na temat kredytów hipotecznych w 2022 roku

Decyzja o tym, czy warto brać kredyt hipoteczny w 2022 roku, wymaga przemyślenia. Każdy z nas ma inną sytuację materialną. Prognozy analityków rynku nieruchomości wskazują na to, że ceny będą nadal rosły. Przewiduje się wzrost płac. Dodatkowo, rosną również koszty budowy domów i mieszkań. Wszystko to sprowadza się do jednego wniosku - koszt zakupu nieruchomości może być wyższy z roku na rok. Z kolei prognozy ekonomistów dotyczące tego, kiedy spadną stopy procentowe, wskazują koniec roku 2023. Swoją ostateczną decyzję i wybór oferty warto jednak przeanalizować z profesjonalnym pośrednikiem kredytowym, który przekaże nam szczegółowe i aktualne informacje.

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x