Blog |

26/09/2022

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, będący zobowiązaniem zaciągniętym z przeznaczeniem sfinansowania zakupu nieruchomości lub jej remontu. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, Klient banku musi wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Sprawdź, od czego zależy i jak bank sprawdza zdolność kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

Jak mówi ustawa Prawo bankowe, przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Zdolność kredytowa to również określenie maksymalnej kwotę kredytu, jaką możemy uzyskać w danym banku. Jest to główny czynnik brany pod uwagę przez bank w procesie podejmowania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. 

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Każdy bank może stosować inne parametry do określenia zdolności kredytowej potencjalnego Klienta. Czynniki, jakie weźmie pod uwagę to na pewno:

  • wysokość dochodów;
  • rodzaj umowy z pracodawcą;
  • wiek kredytobiorcy;
  • wysokość wkładu własnego;
  • suma aktualnie zaciągniętych zobowiązań (brane pod uwagę są również karty kredytowe oraz limity w koncie);
  • ilość osób na utrzymaniu;
  • miesięczne koszty utrzymania;
  • wysokość kredytu, o jaki się staramy;
  • czas spłaty kredytu;
  • historia kredytowa – czyli ilość zaciągniętych kredytów i pożyczek, ewentualne zaległości, obecność w bazach dłużników.

Jak bank wylicza zdolność kredytową?

Wnioskując o kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z tym, że bank wnikliwie przeanalizuje naszą zdolność kredytową. Oczekiwanie na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego może wynieść nawet 21 dni kalendarzowych od momentu złożenia kompletnego wniosku kredytowego.

W pierwszej kolejności zostanie zweryfikowana nasza tożsamość oraz kondycja finansowa. Konieczne będzie więc dostarczenie szeregu dokumentów, które wykażą status zatrudnienia oraz uzyskiwane dochody. W przypadku umowy o pracę należy przedstawić zaświadczenie od pracodawcy oraz wyciągi z konta, które potwierdzą wpływ wynagrodzenia. Ważnym elementem oceny zdolności kredytowej jest weryfikacja danych w Biurze Informacji Kredytowej. BIK rejestruje nie tylko naszą historię kredytową, jest również źródłem informacji na temat aktualnych zobowiązań. 

Jeszcze przed wizytą w banku, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej udostępnionego na stronie internetowej konkretnego banku. Można również skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika kredytowego, który pomoże nam uzyskać bardziej precyzyjne dane, odpowie na wszystkie pytania i przeprowadzi przez cały proces kredytowy.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Bardzo często pojawia się pytanie o to, jak zbudować zdolność kredytową. Oczywiście możemy podjąć szereg działań, które przyczynią się do zwiększenia naszej zdolności. Jednym z głównych czynników jest wysokość osiąganych przez nas dochodów. Im więcej zarabiamy, tym większa szansa na kredyt. Nie chodzi jednak o samą kwotę wynagrodzenia. Ważny jest również rodzaj umowy. Banki najwyżej oceniają umowę o pracę na czas nieokreślony.

Należy również przejrzeć swoje aktualne zobowiązania: wypowiedzieć umowy kart kredytowych, z których nie korzystamy, zamknąć pożyczki, których całkowita spłata wymaga uregulowania kilku rat lub dokonać konsolidacji, jeżeli korzystamy z kilku rozwiązań finansowych. Przed złożeniem wniosku warto również zweryfikować raport w BIK.

Na poprawę zdolności kredytowej może wpłynąć również przystąpienie do wniosku wraz z inną osobą. To mogą być, np.: małżonek, rodzice, partner lub rodzeństwo. Przyjęte do analizy dochody większej liczby osób zmniejszą ryzyko związane z udzieleniem finansowania. Pamiętajmy również o tym, że im wyższy wkład własny przedstawimy, tym lepsza będzie nasza zdolność kredytowa.

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x