Blog |

04/11/2022

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Zakup własnego mieszkania to poważna decyzja i jeden z ważniejszych momentów w życiu. To również jedna z najpoważniejszych inwestycji i fundament bezpieczeństwa finansowego i osobistego. Pytanie nasuwa się samo - czy lepiej zdecydować się na mieszkanie w Centrum, czy na obrzeżach miasta? Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Zalety i wady mieszkania na przedmieściach

Mieszkanie z dala od Centrum to dobry wybór dla osób, które pracują zdalnie lub hybrydowo, a także dla wszystkich spragnionych kontaktu z naturą. Mieszkanie poza miastem to idealna opcja również dla rodzin z dziećmi i seniorów.

Do zalet mieszkania na przedmieściach zalicza się przede wszystkim cenę. Nieruchomości, zlokalizowane dalej od centrum miasta, są zdecydowanie bardziej atrakcyjne cenowo. Co więcej, to również większa gwarancja ciszy i spokoju, co dla osób chcących uciec od zgiełku miasta, może być dużym plusem. Mieszkanie zlokalizowane z dala od ruchliwych i głośnych ulic to pewnego rodzaju oaza spokoju, która umożliwia reset i odpoczynek po całym dniu. Dodatkowo, kameralne osiedla sprzyjają budowaniu relacji sąsiedzkich, a liczne tereny zielone zachęcają do aktywności sportowych i długich spacerów z pupilem lub najbliższymi.

Do wad mieszkania położonego na obrzeżach miasta zalicza się dłuższy dojazd do Centrum. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet w oddalonych od Centrum dzielnicach, mieszkańcy mogą liczyć na dostęp do sprawnej komunikacji miejskiej, a także dobrą infrastrukturę ścieżek rowerowych. Mieszkając poza Centrum, trzeba liczyć się również z mniejszą dostępnością miejsc rozrywki i ośrodków kultury, jednak wszystko zależy od konkretnej okolicy - niektóre z nich mają bogatą ofertę rozrywkową.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta

A co z mieszkaniem w centrum miasta?

Miłośnicy wielkomiejskiego stylu życia z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że mieszkanie w Centrum wiąże się z większą dostępnością obiektów kulturalnych, rozrywkowych, sportowych czy gastronomicznych. Do zalet zaliczyć można też rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną i rowerową, co znacznie ułatwia przemieszczanie się i dojazd do do dalej położonych osiedli i dzielnic.

Minusem mieszkania blisko Centrum jest trudniejszy dostęp do terenów zielonych, choć nie zawsze - obecnie deweloperzy oferują mieszkania z wieloma udogodnieniami - w tym z dostępem do ogrodów, wspólnych przestrzeni zielonych czy zielonych tarasów. Mieszkanie blisko centrum miasta to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wyobrażają sobie codzienności bez regularnych wizyt w restauracjach, kinie czy kawiarniach. Ten zakup opłaci się singlom, młodym parom, ale też rodzicom, którym zależy na szybkim dojeździe do pracy, żłobka, przedszkola – również za pomocą komunikacji miejskiej.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach - co wybrać?

Wszystko zależy od preferencji, potrzeb i stylu życia nabywcy. Bez względu na to, czy chcesz mieszkać w centrum, czy na obrzeżach miasta, sprawdź możliwości komunikacyjne i dostęp do najważniejszych placówek edukacyjnych i usługowo-handlowych. Dowiedz się również, jak wygląda okolica i czy sama inwestycja spełnia Twoje wszystkie oczekiwania.

Bez względu na to, czy szukasz nieruchomości w otoczeniu zieleni, czy zależy Ci na bliskości Centrum, sprawdź, co oferują nowe mieszkania w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami od Wawel Service. Ten deweloper z 30. letnim stażem na rynku ma w ofercie lokale w różnych dzielnicach miasta, o zróżnicowanych układach i cenach. Jedno jest pewne, każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Teraz już wiesz, czy bardziej pasuje do Ciebie mieszkanie w Centrum, czy na obrzeżach miasta. A jeśli wybierasz pomiędzy niskim budownictwem a wysokim blokiem - na naszym blogu podpowiadamy, który wybór będzie idealny dla Ciebie. Sprawdź teraz!

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x