Blog |

13/10/2022

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - Nowy Ład

Posiadanie wkładu własnego jest dziś niezbędne do tego, aby kupić nieruchomość posiłkując się kredytem hipotecznym. Brak własnych oszczędności może skutecznie uniemożliwić realizację marzenia o własnym mieszkaniu. W tej sytuacji pomocą dla przyszłych kredytobiorców jest rządowy program w ramach Nowego Ładu. Sprawdź, jak wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Mieszkania bez wkładu własnego – kto może skorzystać?

Mieszkanie bez wkładu własnego, od kiedy? Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest możliwy od dnia 26 maja 2022 roku, czyli od czasu, kiedy weszła w życie Ustawa o gwarantowanym kredycie hipotecznym. Program przeznaczony jest dla osób, które nie mają środków na wymagany wkład własny, ale jednocześnie mają odpowiednią zdolność kredytową, aby taki kredyt uzyskać. Z rozwiązania tego mogą skorzystać zarówno:

  • single,
  • pary/małżeństwa,
  • rodziny wielodzietne.

W przypadku osób będących w związku nieformalnym, które nie wychowują wspólnie dzieci, będzie można starać się o przyznanie gwarantowanego kredytu odrębnie, jako jednoosobowe gospodarstwa domowe. Ustawa nie określa limitu wieku dla osoby ubiegającej się o dofinansowanie.

Mieszkanie bez wkładu własnego – warunki

W ramach programu Nowego Ładu mieszkanie bez wkładu własnego dostępne będą tzw. gwarancje bankowe realizowane przez BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Gwarancje te będą stanowić początkowy wkład własny klienta z założeniem, że ich wartość nie przekroczy:

  • kwoty stanowiącej 20% wartości nieruchomości,
  • 100 tys. zł, czyli maksymalnej kwoty gwarancji.

Program wprowadza więc możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego finansującego zakup mieszkania, czyli znosi wymóg wniesienia wkładu własnego. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wartości nieruchomości.

Dopłaty w ramach programu będą dostępne po spełnieniu określonych wymogów:

  • kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie w złotówkach, nie ma możliwości dofinansowania kredytów walutowych,
  • maksymalny okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 15 lat,
  • wnioskując o kredyt (plus 5 lat wstecz) nikt z członków gospodarstwa domowego, nie może mieć własnego mieszkania lub domu. Wyjątkiem są rodziny, które posiadają minimum dwoje dzieci. Przed uzyskaniem preferencyjnego kredytu, należy więc sprzedać posiadane wcześniej mieszkanie.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego

Dopłata do kredytu hipotecznego – ile wyniesie w Nowym Ładzie?

Zgodnie z ustawą, możliwe będzie uzyskanie dodatkowej dopłaty w trakcie spłaty kredytu, jeżeli urodzi nam się drugie lub kolejne dziecko. Przyjętą zasadą jest, że dopłata ta będzie przekazywana bezpośrednio do banku, w którym mamy kredyt. Środki te nie wpłyną na nasz rachunek bankowy. Będą księgowane jako nadpłata kredytu hipotecznego, czyli zmniejszą nam kapitał, jaki pozostaje do spłaty. Wysokość dopłaty uzależniona jest od liczby posiadanych dzieci. 

Spłata rodzinna dokonywana będzie w wysokości:

  • 20 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o drugie dziecko,
  • 60 000 zł – w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego kredytobiorcy o trzecie lub kolejne dziecko.

Spłata ta nie może przekroczyć pozostałej do spłaty części kapitałowej. I co najważniejsze pomoc ta będzie bezzwrotna, czyli nie trzeba jej oddawać.

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Otrzymanie kredytu hipotecznego w połączeniu z dodatkowym dofinansowaniem możliwe jest wyłącznie w banku, który zawarł odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Aktualną listę banków udzielających kredyty hipoteczne w ramach programu można sprawdzić na stronie BGK. Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie należy złożyć w banku, w którym chcemy sfinansować zakup nieruchomości.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest również skorzystanie z usług Doradcy Kredytowego, który ma najbardziej aktualne informacje w tym zakresie. 

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x