Blog |

20/01/2023

Ile trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny?

Podpisując umowę przedwstępną z deweloperem, zastanawiamy się, jak długo trwa rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny. Warto być świadomym tego, że czas wydania decyzji kredytowej jest zależny od szeregu czynników i zwykle, jako kredytobiorca, nie możemy przyspieszyć tego procesu. Istnieją jednak czynniki, które mogą pomóc w szybszym rozpatrzeniu dokumentów. Sprawdź, na jaki okres oczekiwania należy się przygotować, i ile średnio wynosi rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny. Zapraszamy do lektury artykułu!

Czym jest decyzja kredytowa?

Decyzja kredytowa to proces, w którym banki i inne instytucje finansowe oceniają, czy wniosek klienta o kredyt zostanie zatwierdzony czy odrzucony. Proces zatwierdzania lub odrzucania kredytu można podzielić na dwa elementy: ocenę ryzyka i wycenę.

Ocena ryzyka kredytowego to stały punkt procesu rozpatrywania wniosków o kredyt. Ten rodzaj analizy zwykle ma miejsce przed złożeniem jakiejkolwiek oferty udzielenia kredytu i opiera się na jednym lub kilku z następujących czynników:

  • stosunku zadłużenia do dochodów wnioskodawcy,
  • stażu pracy wnioskodawcy,
  • poziomu dostępnych aktywów płynnych,
  • liczby i wieku osób pozostających na utrzymaniu
  • oceny zgromadzonego kapitału.

W przypadku kredytu hipotecznego ważnym aspektem jest wycena nieruchomości. Nie zawsze wymagana jest wizyta rzeczoznawcy, niektóre banki nie mają tego w swoich wymogach.

Przy ubieganiu się o kredyt, bank podejmuje decyzję kredytową na podstawie historii finansowej i dochodów wnioskodawcy. Bierze również pod uwagę to, jak duże zadłużenie wnioskodawca już posiada, w jakim stopniu może sobie pozwolić na jego spłatę oraz jak wygląda jego bieżąca sytuacja finansowa.

Ile czasu zajmuje rozpatrzenie kredytu hipotecznego? Etapy krok po kroku

Procedurę otrzymania kredytu hipotecznego można podzielić na kilka etapów. Jak wygląda to w uproszczeniu?

  1. Wybór mieszkania - czas zależny w pełni od osób poszukujących nieruchomości. Im dłuższe poszukiwania, tym dłuższe odroczenie w czasie możliwości uzyskania kredytu. W tym czasie następuje też podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedawcą nieruchomości, co traktowane jest jako rezerwacja.
  2. Dostarczenie wniosków i czas oczekiwania na analizę kredytową - około 4 tygodni.
  3. Podpisanie umowy kredytowej/kupna nieruchomości i wypłata kredytu -> około 4 tygodni.

Od momentu złożenia wniosku do przyznania kredytu mija zazwyczaj około 2 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że proces może różnić się w przypadku nieruchomości z wtórnego lub pierwotnego rynku oraz kredytu na dom lub mieszkanie.

W jaki sposób przyspieszyć rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny?

Jeśli zależy nam na czasie, bardzo ważne jest to, aby skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. W przeciwnym razie bank może odrzucić wniosek, prosząc o dostarczenie kolejnych dokumentów, które są niezbędne do podjęcia decyzji.

Jak szybciej dostać kredyt hipoteczny? W tym wypadku kluczowa może okazać się pomoc doradcy kredytowego, który zna poszczególne procedury w bankach i w razie potrzeby pomoże przyspieszyć proces przyznawania kredytu.

A co, jeśli decyzja będzie negatywna? W tym wypadku warto poprosić bank o pisemne uzasadnienie, dzięki któremu możemy mieć pewność, czy analityk nie przeoczył jakiś danych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kredytów hipotecznych, sprawdź również - od czego zależy zdolność kredytowa. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu!

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x