Blog |

23/06/2022

Dopłaty do kredytu hipotecznego dla rodzin z dziećmi - Polski Ład

Wraz z początkiem 2022 roku w życie wszedł Nowy Ład, czyli projekt ustawy wprowadzającej szerokie zmiany w kwestiach podatkowych i ubezpieczeniowych. Nowe regulacje mają istotny wpływ na sytuację finansową milionów Polaków. Jednym z szeroko poruszanych tematów jest pomoc państwa przy spłacie kredytu. Jednym ze sztandarowych punktów Programu Nowy Ład jest dofinansowanie kredytu dla rodzin wielodzietnych. Co to oznacza w praktyce? Z naszego artykułu dowiesz się na czym konkretnie ma polegać wsparcie rządu w zakresie kredytów hipotecznych i kto może z niego skorzystać.

Dofinansowanie kredytu hipotecznego - kto może liczyć na wsparcie?

Statystyki pokazują, że większość Polaków decyduje się na zakup nieruchomości posiłkując się kredytem hipotecznym. Aby spełniać warunki określone przez kredytodawcę, należy jednak posiadać środki na wkład własny i odpowiednią zdolność kredytową. Jednak nie każdy przyszły kredytobiorca ma możliwość zgromadzenia 10 lub 20% wartości nieruchomości. Rozwiązaniem może okazać się Nowy Ład i projekt ustawy o dofinansowaniu kredytu hipotetycznego dla rodzin z dziećmi. Jakie warunki musi spełniać para, by otrzymać pomoc od rządu? Kluczowa jest ilość dzieci oraz rok urodzenia. Kredyt z gwarancją państwa będą mogli wziąć jedynie pożyczkobiorcy w wieku od 20 do 40 lat. Osoby ubiegające się o partycypację w programie mieszkaniowym powinny wykazywać się również zdolnością kredytową.

Dopłaty do kredytu dla rodzin z dziećmi a Polski Ład

Ile wynosi dopłata do kredytu hipotecznego dla rodzin wielodzietnych?

Dofinansowanie wynosi 20% kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. złotych. Warto jednak mieć na uwadze, że dopłaty do kredytu mogą być wyższe. Górny limit dopłat może wynieść 150 000 zł, a w niektórych sytuacjach nawet 160 000 zł. Skąd taka różnica? Dopłata kolejnych 60 tysięcy jest możliwa po urodzeniu trzeciego dziecka w trakcie trwania Programu. Za każde kolejne dziecko (do maksymalnie sześciu dzieci), rząd przewiduje dopłatę rzędu 20 tys. zł. Warto mieć na uwadze, że ulga w kredycie przysługuje dopiero po urodzeniu się dziecka.

Czy pomoc państwa przy spłacie kredytu to jedyna możliwość?

Nowy Ład przewiduje kilka form wsparcia dla osób, które chcą kupić mieszkanie. Częściowa spłata kredytu hipotecznego przez państwo, to tylko jedna z możliwości, jaką gwarantuje program Nowy Ład w kwestii zwiększenia dostępności do finansowania zakupu własnego mieszkania. Rząd zaoferował również pomoc Polakom w wieku od 20 do 40 lat, gwarantując dopłatę rzędu 40% ceny mieszkania, maksymalnie do 100 tys. zł. W istocie będzie można zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Dotyczy to mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Założenia Nowego Ładu to przede wszystkim zwiększenie dostępności do finansowania własnego mieszkania. Dopłata do kredytu za urodzenie dziecka to rozwiązanie stworzone z myślą o młodych rodzinach, które szukają stabilizacji i własnych czterech kątów. Z pewnością jest to krok mający  zapewnić płynność na rynku nieruchomości.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem, w którym podpowiadamy, jak kupić mieszkanie bez wychodzenia z domu. Wszystkie osoby zainteresowane zakupem nieruchomości zapraszamy do kontaktu online z działem sprzedaży Wawel Service. Chętnie doradzimy również w kwestiach związanych z dofinansowaniem kredytu hipotecznego.

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x