Zmień lokatę na mieszkanie i nie strać wartości pieniądza

21.04.2020
Zmień lokatę na mieszkanie i nie strać wartości pieniądza Zmień lokatę na mieszkanie i nie strać wartości pieniądza

Każdy właściciel lokaty dąży do maksymalizacji oszczędności. W tym celu wybiera najwyżej oprocentowane lokaty. Już przy zawarciu umowy jest w stanie obliczyć, ile zarobi po zakończeniu jej trwania. Jednak czy wartość tych pieniędzy będzie ta sama na dzień zapadalności lokaty? Niestety, nie.

Lokata - zysk czy utrata wartości pieniądza

Zysk, który otrzymamy po zakończeniu lokaty będzie realnie niższy niż jego równowartości w dniu jej zakładania. Wszystkiemu winna jest inflacja, czyli wzrost poziomu cen produktów i usług w gospodarce. Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w marcu 2020 roku wyniosła 4,6% w stosunku do poprzedniego roku. Oznacza to, że siła nabywcza pieniądza spada. Przy obecnej wysokości oprocentowania lokat nie ma co marzyć o zyskach, a wręcz należy przemyśleć zabezpieczenie utratę wartości lokowanych środków.

Jak podaje portal businessinsider.pl: “Dane zebrane w marcowej rundzie badania pokazują, że banki stopniowo obniżają oprocentowanie depozytów. W efekcie przeciętna nowo zakładana bankowa lokata już dziś daje zwrot poniżej psychologicznej bariery 1 proc. - szczególnie jeśli uwzględnimy, że od każdej złotówki naliczonego przez bank oprocentowania, musimy oddać 19 groszy fiskusowi. Jest to tym bardziej niepokojące, jeśli wzrosty cen w sklepach się utrzymają. Wtedy nawet promocyjne lokaty przestaną być dla oszczędności zabezpieczeniem przed utratą siły nabywczej (inflacją).” (Więcej)

Inwestycje w nieruchomości - bezpieczna przystań dla kapitału

W obecnych okolicznościach rynkowych najkorzystniejszym rozwiązeniem, które pozwoli zatrzymać wartość kapitału są inwestycje na rynku mieszkaniowym. Przede wszystkim jest to bezpieczny sposób na lokatę oszczędności. Myśląc o zabezpieczeniu kapitału lokatą w nieruchomości warto przyjąć długi horyzont inwestycyjny. Jak pokazują dane z GUS wartość nieruchomości na przestrzeni lat wahania cen nieruchomości są niewielkie i zazwyczaj mają tendencję wzrostową. (Więcej) Jeśli zdecydujemy się wynająć nieruchomość zagwarantujemy sobie dodatkowo stały comiesięczny dopływ gotówki. Można więc zarabiać na przepływie kapitałowym wynikającym z najmu lokalu użytkowego czy mieszkania.

Zysk nie zawsze musi być głównym kryterium branym pod uwagę podczas wyboru formy inwestowania środków. Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo związane z poziomem ryzyka finansowego. Inwestycje w nieruchomości postrzegane są jako jedne z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Popyt na nieruchomości jest duży i zawsze będzie. Szczególnie w takich, gdzie są duże ośrodki akademickie. Przykładowo Kraków ma aż 22 uczelnie wyższe. Studenci muszą gdzieś mieszkać. Po studiach znaczna część z nich zostanie w mieście w celu poszukiwania pracy, a i tych nie brakuje. W ostatnich latach - zarówno w Krakowie, jak i w Katowicach - powstała rekordowa ilość powierzchni biurowych, którą zapełnili liczni inwestorzy stwarzając tysiące miejsc pracy dla mieszkańców miast.

Inwestycje w nieruchomości stanowią także zabezpieczenie naszej przyszłości. W czasach, kiedy emerytury nie są takie pewne, pomysł ten wydaje się świetnym sposobem na alternatywną lokatę kapitału. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto go przemyśleć. Zapewniamy przyszłość naszym dzieciom. Jeśli posiadasz mieszkanie, które przez lata było przeznaczone na wynajem, w odpowiednim momencie możesz je przekazać córce lub synowi. Dzięki temu będą mieć lepszy start i swoje własne „M” lub będą kontynuować Twoją inwestycję i czerpać zysk z wynajmu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jakie mieszkanie warto zainwestować, sprawdź naszą ofertę i zapytaj o szczegóły Twojego doradcę Wawel Service!

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x