Aneks kuchenny – trendy, wady i zalety
Jeszcze do niedawna aneks kuchenny kojarzył się z rozwiązaniem ostatecznym, wynikającym z małego metrażu mieszkania. Tymczasem, jak się okazuje, tzw. otwarta kuchnia oprócz wad, ma też sporo zalet. Jakich?
Poznaj wady i zalety kuchni z aneksem kuchennym!
Aneks kuchenny trudno oczywiście porównywać z osobną kuchnią. Pierwszą jego wadą, w porównaniu do zamkniętego pomieszczenia kuchennego, jest oczywiście wielkość, a raczej „niewielkość”. Kuchenna wnęka wymusza rezygnację z wielu przydatnych sprzętów, które trzeba przechowywać w innych pomieszczeniach, np. w spiżarni. Z wielu udogodnień trzeba także zupełnie zrezygnować (np. lodówka z podwójnymi drzwiami, szeroka zmywarka, suszarka). Problemem okazuje się tutaj nie tylko mała przestrzeń, ale sam fakt, że nie wszystkie kuchenne sprzęty chcemy wystawiać na stałą obserwację odwiedzających. Aneks kuchenny wymusza więc większą dbałość o porządek (stos brudnych naczyń to mało estetyczny widok) i zapewnia mniej swobody. Niestety, o ile bałaganu można się w miarę szybko pozbyć, zapachy czasami lubią nam towarzyszyć nieco dłużej. Ponadto, nie każda gospodyni lubi być obserwowana w trakcie przygotowywania posiłków…
Salon z aneksem kuchennym - by być bliżej gości lub rodziny
A jednak, są i zalety takiego rozwiązania. To oczywiście bliskość salonu i możliwość ciągłego przebywania z gośćmi (zostawianie odwiedzających na dłużej uchodzi za niegrzeczne, dlatego posiadanie zamkniętej kuchni zmusza do przygotowywania posiłków z wyprzedzeniem). Połączenie kuchni z salonem to duże ułatwienie także na co dzień – podczas gotowania możemy oglądać film w telewizji czy mieć pod kontrolą bawiące się w salonie dzieci. Kuchnia z wyspą otwarta na salon to również idealna alternatywa dla jadalni. Spożywanie posiłków przy wysokim barku jest znacznie wygodniejsze niż przy ciasnym stole lub niskiej ławie w salonie. Ponadto nie ma co ukrywać, że obecnie, kiedy stale narzekamy na brak czasu dla najbliższych i każda chwila razem staje się tą, na wagę złota, otwarta kuchnia daje więcej możliwości nadrobienia tych zaległości.
Także wymienione wcześniej wady łatwo „obalić”. Konieczność większej dbałości o porządek zaprocentuje większą samodyscypliną i oszczędzi gromadzenia bałaganu, a zapachami zajmie się dobrej jakości, wydajny i najlepiej - cicho pracujący okap. Otwarta kuchnia wymusza wprawdzie większą staranność w zakupach, ale jej efekty szybko docenimy - większy nacisk na kupowanie sprzętów w określonej kolorystyce czy stylu sprawia, że kuchnia zyskuje indywidualnego charakteru i klimatu. Przy wykańczaniu aneksów kuchennych zazwyczaj bierzemy pod uwagę kompozycję kolorystyczną, odpowiednio dobieramy meble i materiały wykończeniowe. W ten sposób aneks, szczególnie jeśli jest zlokalizowany blisko drzwi wejściowych, staje się niejako wizytówką mieszkania.
Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?
Podczas urządzania aneksu warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. O ile na podłogę w kuchni najlepiej nadają się płytki ceramiczne, w przypadku salonu zdecydowanie lepiej sprawdzą się panele lub drewniane deski. Na szczęście obydwa rozwiązania łatwo połączyć za sprawą delikatnej, drewnianej listwy, najlepiej w kolorze bliskim jednej z łączonych powierzchni. Także dobierając barwę mebli kuchennych i ścian, warto wziąć pod uwagę, czy będzie dobrze wyglądać w połączeniu z kolorem, jaki przewidzieliśmy dla salonu. Oczywiście możemy urządzić kuchnię w zupełnie innej kolorystyce, co będzie niejako podkreślało jej odrębność. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na wydzieleniu kuchni, zastanówmy się raczej nad ścianką działową czy chociażby przesuwaną. Wizualne odgraniczanie pomieszczeń „na siłę” może przynieść mało estetyczne efekty.
Wspomniane wyżej zalety otwartej kuchni sprawiają, że dzisiaj aneks nie jest już wyjściem wybieranym z konieczności, ale opcją rozważaną nawet przez tych, którzy mają możliwość przeznaczenia na kuchnię osobnego pomieszczenia. Co więcej, mieszkania kompaktowe (stosunkowo małe, ale z dużą możliwością aranżacyjną) to obecnie najczęściej dokonywany wybór na rynku mieszkaniowym. Potwierdza to Piotr Kijanka, Dyrektor działu Sprzedaży, Wawel Service - W 2012 roku popyt skierowany był głównie na tanie mieszkania z segmentu popularnego. Jeśli chodzi o metraż, wciąż najbardziej popularne były mieszkania dwupokojowe oraz małe trzypokojowe. Takie lokale, ze względu przeważający w Polsce model rodziny 2+1 lub 2+2 oraz zdolność kredytową nabywców, wydają się najbardziej rozsądnym wyborem. W ofercie Wawel Service posiadamy szeroki wybór mieszkań kompaktowych - do 60 mkw. W naszych inwestycjach przy ul. Klonowica, Wielickiej oraz Borkowskiej blisko 80% oferty stanowią lokale tego typu - dodaje.
Jak podaje „Gazeta Finansowa”, w IV kwartale 2012 r. ponad 40 proc. sprzedanych mieszkań oraz mieszkania z aneksem kuchennym, na które to rozwiązanie zdecydowało się aż 70 proc. klientów. Starając się dostosować do potrzeb klientów, deweloperzy wprowadzają do sprzedaży dużo małych, ale funkcjonalnie zaaranżowanych lokali użytkowych. Dowiedz się również - jak urządzić małe mieszkanie?
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków