Kreatywne pomysły do małych mieszkań

19.04.2013

Małe mieszkanie wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z estetyki kosztem funkcjonalności. Wręcz przeciwnie! Mała przestrzeń skłania do kreatywności i rozbudza wyobraźnię.

Jak urządzić małe mieszkanie?

Zacznijmy od tego, że w przypadku małych przestrzeni wielką wagę odgrywa dobór odpowiedniego koloru. Jak wiadomo, ciemne, chłodne barwy pomniejszają optycznie przestrzeń, jasne zaś powiększają. W małych mieszkaniach szczególnie sprawdzi się biel - dobrze odbija światło, dlatego pomieszczenia z białymi podłogami, ścianami i sufitami wydają się znacznie większe, niż są w rzeczywistości. Jeśli do tego zdecydujemy się na jednolitą zabudowę o prostej formie - meble optycznie wtopią się w tło. Dobrym pomysłem na małe mieszkanie są meble z połyskiem, gdyż dodatkowo odbijają światło.

Struktura mebli jest ważna także dlatego, że gładka, błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona, a chropowata, nawet w tym samym kolorze – bliższa.

Z drugiej jednak strony, jednobarwne aranżacje wnętrza zdają się być często pozbawione przestronności.  I na to jest sposób. Głębię i światło można wydobyć przez zastosowanie kontrastowych barw (chodzi o kilka kontrastowych, ciemnych elementów, które wysuwają się na pierwszy plan, sprawiając jednocześnie, że kolor jasny się oddala i powiększa wnętrze).

Znaczenie ma także forma mebli. Nowoczesne i wysmukłe optycznie powiększają, zaś tradycyjne, solidne – przytłaczają. Dobrze jest rozważyć zamontowanie składanych mebli wielofunkcyjnych – dzięki takim rozwiązaniom oszczędzamy przestrzeń i dopasowujemy ją do bieżących potrzeb.Warto również maksymalnie wykorzystać ściany – np. za sprawą podwójnej zabudowy szafek czy regałów, które pozwolą zaoszczędzić cenne centymetry podłogi.

Nowoczesne rozwiązania do małego mieszkania

W przypadku pomysłów małe mieszkanie otwarta przestrzeń to z pewnością najlepsze rozwiązanie. Dzięki pozbyciu się niepotrzebnych ścian działowych dodajemy wnętrzu przestronności. W takim jednak wypadku warto pomyśleć nad innym sposobem zaakcentowania różnych funkcji poszczególnych części mieszkania. Pomoże w tym zróżnicowanie materiałów stosowanych na podłogi. Jeżeli nie chcemy łączyć pomieszczeń, np. salon z aneksem kuchennym, dobrym rozwiązaniem może być szklana ściana bądź przeszklone drzwi, a także regał bez tylnej ścianki, wypełniony książkami, kwiatami czy bibelotami. 

W przypadku małych mieszkań dobrym pomysłem jest także ukrywanie niektórych elementów wyposażenia, np. łóżka. A sposobów na to jest wiele. Łóżko można przykładowo schować… w podeście. Takie łóżko ze stelażem na kółkach wysuwa się jedynie na noc, a w dzień wsuwa się je pod podest, który można zaaranżować według uznania, np. na kącik do nauki czy pracy. Jeżeli nie mamy możliwości schować łóżka, możemy z powodzeniem… schować coś pod nim (pod łóżkiem robimy szuflady). Małe, ale wysokie mieszkania to z kolei dobra podstawa do zbudowania antresoli, którą można wykorzystać zarówno jako miejsce do spania, jak i do pracy.

Mając małe mieszkanie, warto jak najbardziej efektywnie wykorzystać wszelkie wnęki i zrezygnować z wolnostojących mebli, które pomniejszają przestrzeń. Zamiast otwieranych, tradycyjnych drzwi, lepiej zamontować drzwi przesuwane, a najlepiej takie, które nie rzucają się w oczy (w kolorze ścian). Warto także zauważyć, że w małych mieszkaniach lepiej nie gromadzić niepotrzebnych ozdób itp. (albo po prostu nie trzymać ich na wierzchu). Im mniej ozdób, tym przestrzeń jest bardziej klarowna i mniej przytłoczona. Odnosi się to do wszystkich pomieszczeń, także do kuchni czy łazienki.

Zobacz również

 Czym się kierować, wybierając swoje wymarzone "m"? Warto poszukać inwestycji, które są nie tylko nowoczesne i komfortowe, ale mają w sobie nutę ...
11.04.2013
Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00



T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x