Podsumowanie roku 2012 i prognozy na rok 2013

22.01.2013

Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży Wawel Service odpowiada na pytania dotyczące branży mieszkaniowej.

Jakie mieszkania sprzedawały się w 2012 najlepiej? Czy oferowali Państwo upusty, rabaty np. na miejsca postojowe?  

W 2012 roku popyt skierowany był głównie na tanie mieszkania z segmentu popularnego. Jeśli chodzi o metraż, wciąż najbardziej popularne były mieszkania dwupokojowe oraz małe trzypokojowe. Takie lokale, ze względu przeważający w Polsce model rodziny 2+1 lub 2+2 oraz zdolność kredytową nabywców, wydają się najbardziej rozsądnym wyborem. W ofercie Wawel Service posiadamy szeroki wybór mieszkań kompaktowych - do 60 mkw.  W inwestycjach przy ul. Klonowica, Wielickiej oraz Borkowskiej blisko 80% oferty stanowią lokale tego typu. Jesteśmy również przygotowani na klientów, którzy poszukują starannie wykończonych lokali – inwestycja przy ul. Pod Fortem oraz mieszkań dwupoziomowych, które można znaleźć w naszej inwestycji przy ul. Mochnackiego.

Przez cały rok Klienci Wawel Service mogli skorzystać z różnorodnych rabatów i promocji m.in. na miejsca postojowe lub wybrane mieszkania – takie oferty zawsze cieszą się dużą popularnością wśród nabywców.

W jakich miesiącach zanotowali Państwo największy ruch i sfinalizowali najwięcej transakcji?

Poprzedni rok był względnie stabilny - sprzedaż plasowała się na podobnym poziomie przez pierwsze trzy kwartały. Wyróżniał się natomiast IV kwartał, w którym można było zaobserwować wzmożony popyt ze względu na kończący się program rządowych dopłat – „Rodzina na swoim”. W ostatnich tygodniach roku 2012, tuż przed ostateczną likwidacją programu to właśnie ona nadała dynamikę sprzedaży.

Jaka część ofert sprzedaliście Państwo w ramach programu Rodzina na Swoim? Ile wynosił limit?

Kilka miesięcy przed końcem roku dotkliwie obniżono limity cen mkw. mieszkań więc nieco trudniej było znaleźć lokal dostępny w programie. Wawel Service w ramach programu „Rodzina na swoim” zrealizował około 15-20 % wszystkich transakcji, natomiast limit w ostatnim  kwartale trwania programu wynosił w Krakowie 4 400 zł.

Małopolanie dostali 4,16 proc. udzielonych kredytów z dopłatami – to stosunkowo mała ilość w porównaniu do innych regionów - jeśli weźmie się pod uwagę to, ilu mieszkańców naszego województwa przypada na jeden taki kredyt. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był sposób ustalania limitów cen nieruchomości.

Po ustaniu programu „Rodzina na swoim” szybko uwidoczni się potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań systemowych, które ułatwią młodym ludziom realizowanie marzeń o nowym, własnym mieszkaniu. Zanim wejdą w życie nowe programy proponujemy naszym Klientom wsparcie w postaci naszych autorskich postaci programów finansowych „Zamień na nowe”, czy „Zamieszkaj na większym”.

Jaki był profil kupującego nieruchomości w Wawel Service?

Mieszkania w ubiegłym roku najczęściej kupowali ludzie młodzi – najczęściej były to ich pierwsze „M” kupowane dla siebie – nie w celach inwestycyjnych.

Jakie dzielnice w Krakowie najchętniej wybierali Klienci?

Dużą popularnością cieszyły się dzielnice położone w pewnej odległości od Centrum, ale dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta – krakowskie Kliny czy Wola Duchacka. Chodzi o rodzinne osiedla z rozbudowaną infrastrukturą przy ul. Borkowskiej, Mochnackiego czy Klonowica. Mieszkania w Centrum są atrakcyjne, ale ceny za mkw. są – zwłaszcza w Krakowie – mocno przeszacowane.

Coraz więcej rodzin, stojących przed decyzją o zakupie lokum zastanawia się również nad wyprowadzką pod miasto. Ceny są tu niższe i niejednokrotnie - w kwocie podobnej do tej, którą trzeba wydać na małe mieszkanie w mieście, można nabyć tam nawet dom. Dlatego też, to właśnie pod Krakowem: w Michałowicach i Niepołomicach powstają nowe inwestycje Wawel Service – osiedla domów energooszczędnych. Mocno stawiamy na budownictwo energooszczędne. Wszystkie nasze nowe budynki mieszkalne wielorodzinne będą spełniały warunki umożliwiające uzyskanie dopłaty z NFOŚiGW. Już teraz mamy zaprojektowanych ponad 500 takich mieszkań.

Budowanie tanich w zakupie i eksploatacji budynków energooszczędnych stanie się kluczowe, ponieważ jak pokazują analizy to właśnie nabywcy mieszkań z tańszego segmentu popularnego zwracają największą uwagę na koszty utrzymania lokum.

Jak ważne sprzedażowo były kwestie: garaże, miejsca postojowe, piwnice, komórki lokatorskie itd.?

Wszystkie wymienione czynniki są ważne sprzedażowo i mogą wpłynąć na sukces inwestycji. Ważna jest również infrastruktura wokół inwestycji np. bliskość przystanków komunikacji miejskiej, przedszkola, apteka, hipermarket. Niezmiennie - najsilniejszym czynnikiem decydującym o zakupie lokalu w danej inwestycji jest cena - jeżeli jest atrakcyjna - nabywcy pojawiają się w biurach sprzedaży już na etapie tzw. „dziury w ziemi”. Ważny jest również rozkład mieszkania i możliwość dostosowania go do potrzeb powiększającej się rodziny.

Oferta Wawel Service jest szeroka – wśród propozycji znajdują się zarówno rodzinne osiedla, jak i kameralne budynki w modnych dzielnicach miasta z apartamentami zaaranżowanymi przez architektów wnętrz. W każdym przypadku łączymy jednak wysoką jakość wykonania inwestycji z cenami przystępnymi dla konkretnych grup Klientów. 

Jakie są Pana prognozy na 2013 rok dotyczące cen i lokalizacji? W co najchętniej klienci będą inwestować? Jakie będą nastroje na rynku nieruchomości?

Obecne ceny nieruchomości spadają sukcesywnie już od 5 lat – ale właśnie rok 2013 powinien przynieść wyhamowanie dalszych obniżek. Jeżeli potwierdzą się scenariusze związane z działaniami KNF, to ich konsekwencją będzie zwiększenie zdolności kredytowej, a tym samym również popytu na nieruchomości. To może się wiązać z podwyżkami. Już w roku 2014r. powinno nastąpić delikatne odbicie, które w roku 2015 może przynieść zwiększenie cen. Z tego powodu, to właśnie rok 2013 - czas zmniejszonego popytu i nadwyżki ofert na rynku to moment na dobrą inwestycję.

Dziękujemy za rozmowę

Zobacz również

Kredyt, jak to kredyt. Wiele na nim zyskujemy, ale – nie ma się co oszukiwać – wiele też tracimy. O ile jednak, z niektórych kosztów kredytu zdajemy s...
21.01.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x