Zamień stare mieszkanie na nowe

01.02.2013

Wielu z nas chciałoby zamienić swoje mieszkanie na nowe, większe, bardziej atrakcyjne. Tymczasem perspektywa żmudnych poszukiwań kupca i ogrom formalności powstrzymuje przed podjęciem działań. Z programem „Zamień stare na nowe” zmiana mieszkania staje się łatwiejsza. Na czym to polega?

Zamiana mieszkania nie jest łatwa, zwłaszcza gdy zainteresowani przeprowadzką muszą posiłkować się kredytem. Właściciele zazwyczaj mają do wyboru dwie opcje: zamianę dotychczasowego lokum na inne „od ręki” lub sprzedaż starego i późniejszy zakup nowego mieszkania. Pierwsza - choć gwarantuje uproszczenie procesu i obniżenie podatku od czynności cywilnoprawnych, wykorzystywana jest rzadko – ciężko jest bowiem „zgrać” lokalowe oczekiwania każdej ze stron. Druga opcja jest trudniejsza ze względów technicznych - trzeba czasu na wyszukanie oferty, konieczne jest również lokum do którego można byłoby się przeprowadzić do czasu sfinalizowania transakcji. To rodzi dodatkowe koszty.

Jest jeszcze trzecia droga – cały żmudny proces zamiany mieszkania możemy powierzyć ekspertowi, który zajmie się wyszukaniem kupca na nasze mieszkanie, pomoże w formalnościach, „załatwi” kredyt oraz zaprezentuje szereg ofert mieszkań spełniających nasze wymagania. Trzecia droga to program „Zamień stare na nowe”.O co chodzi?

Zamiana mieszkań w praktyce

„Zamień stare na nowe” to program zamiany nieruchomości skierowany do osób pragnących sfinansować zakup mieszkania lub domu w wybranej inwestycji dewelopera ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży dotychczas posiadanego lokum. Głównym założeniem programu jest zapewnienie klientom profesjonalnej pomocy przy zbyciu nieruchomości. 

Warunkiem rozpoczęcia współpracy w ramach programu jest posiadanie przez klienta nieruchomości, którą chciałby zamienić na nową oraz podpisanie umowy pośrednictwa i umowy przedwstępnej na mieszkanie wybrane z oferty dewelopera. Po podpisaniu umowy pośrednik nieruchomości pracujący dla dewelopera zobowiązuje się do realizacji wszelkich czynności prowadzących do sprzedaży dotychczas zajmowanego przez nabywcę lokum.

Pośrednik pomoże w formalnościach

W ramach umowy pośrednik m.in. opracowuje szczegółowy opis oferty sprzedaży nieruchomości, pomaga nabywcy przygotować lokal do prezentacji potencjalnym klientom, uczestniczy w negocjacjach cenowych, pomaga w gromadzeniu dokumentów, staraniach o kredyt i sfinalizowaniu transakcji. Dzięki współpracy dewelopera z wiodącymi biurami nieruchomości oferta sprzedaży ma szansę dotrzeć do ogromnej liczby ewentualnych nabywców. Usługa nie obciąża klientów dodatkowymi kosztami związanymi z prowizją dla pośrednika.

Korzystna zamiana mieszkań

Wymiana starego mieszkania na nowe może być atrakcyjna szczególnie dla tych, którzy wykupili tanio mieszkania lokatorskie bądź spółdzielcze, a teraz chcieliby się przenieść do bardziej przyjaznych lokali.

Gdy kupujemy większe mieszkanie, ucieszą nas przede wszystkim ułatwienia przy zaciąganiu kredytu, zwłaszcza, że w każdym przypadku deweloper proponuje pomoc. Po drugie, przy zamianie mieszkania zapłacimy mniejszy podatek. W przypadku zamiany mieszkań nie płaci się podatku od ceny za całą nabywaną nieruchomość, a jedynie od różnicy cen pomiędzy lokalami. Im ta różnica jest mniejsza, tym mniejsza kwota podatku.

Stare zostaw w rozliczeniu

Klient może również pozostawić stare mieszkanie w rozliczeniu. Program „Zamień stare na nowe” prowadzony jest we współpracy z bankami. Biorąc w banku kredyt hipoteczny na mieszkanie w wybranej inwestycji, klient ma możliwość oddania poprzedniej nieruchomości w rozliczeniu.Pozostawiając mieszkanie bankowi nabywca szybko uzyska środki na wkład własny, wykończenie lub remont nowego mieszkania. Nie musi angażować się w trudny i czasochłonny proces sprzedaży a wszelkie ryzyko i koszty przenosi na dewelopera oraz podmioty z nim współpracujące. Uczestnik programu nie musi również od razu wyprowadzać się ze swojego mieszkania – może pozostać w nim jeszcze przez 6 miesięcy.

Może początek nowego roku to czas, kiedy warto zastanowić się nad zamianą starego mieszkania na nowe?

Zobacz również

Każdy chciałby sprzedać swoje mieszkanie szybko i za wysoką cenę. Niestety czasy galopujących cen i kupujących, łapiących co się da minęły. Dziś do sp...
28.01.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x