Ceny mieszkań znów w górę?

23.12.2017
Ceny mieszkań znów w górę? Ceny mieszkań znów w górę?

Nadchodzący rok na rynku mieszkaniowym przyniesie ze sobą wiele niewiadomych. Koniec programu Mieszkanie dla Młodych, kolejne lokale w Mieszkaniu Plus czy zapowiadana podwyżka stóp procentowych NBP dają wiele argumentów za i przeciw osobom myślącym o własnym mieszkaniu. Niewykluczone, że ceny nieruchomości nadal będą rosły.

Gorąco będzie już w pierwszych dniach stycznia. Wówczas zostanie uruchomiona ostatnia pula środków w programie Mieszkanie Dla Młodych. Z 381 mln złotych skorzysta około 15-16 tysięcy kredytobiorców. Według Biura Informacji Kredytowej pieniędzy wystarczy najprawdopodobniej na kilka dni. W tych dniach należy spodziewać się wzmożonego zainteresowania głównie tańszymi mieszkaniami.

– Koniec roku to idealny czas na planowanie zakupu mieszkania: wizyta w biurze sprzedaży, wybór mieszkania, podpisanie umowy i przygotowanie wymaganej dokumentacji. Szybkość złożenia wniosku jest bardzo istotna, dlatego przygotowania warto rozpocząć już teraz – uważa Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Droższe kredyty

Zmiany najprawdopodobniej dostrzegą również ci, którzy spłacają już swoje kredyty hipoteczne. Przed nami podwyżka stóp procentowych NBP, która bezpośrednio przełoży się na wysokość miesięcznej raty.

– Jeżeli WIBOR 3M wzrośnie o 0,25 punktu procentowego, to osoba posiadająca kredyt mieszkaniowy w złotówkach o wartości 300 000 zł, trzydziestoletnim okresie spłaty i marży 2,00%, odczuje podwyżkę równej raty z 1347 zł do 1389 zł. Trzeba pamiętać, że w 2019 r. skala podwyżek ratalnych prawdopodobnie będzie większa – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Więcej za mieszkanie?

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo zapewnia, że dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym zostanie utrzymana, ale mogą pojawić się też niemiłe niespodzianki. Od kilku miesięcy widać, że ceny nieruchomości nieznacznie rosną. Zwraca także uwagę na koniec programu Mieszkanie dla Młodych.

– Ceny mieszkań mogą wzrosnąć ze względu na zwiększenie się kosztów budowy, a zwłaszcza przez rosnące koszty pracy oraz ceny materiałów budowlanych. Co do zmian na rynku, to na pewno istotne będzie wygaszenie programu MdM. Niektórzy klienci mogą mieć problem z pokryciem wkładu własnego – uważa.

Pierwsze oceny programu Mieszkanie Plus

Nie bez znaczenia będzie też kontynuacja rządowego programu Mieszkanie Plus, który w założeniu ma uzupełnić deficyt mieszkań na krajowym rynku mieszkaniowym. Program dedykowany jest przede wszystkim tym, którzy zarabiają zbyt dużo, by skorzystać z mieszkania komunalnego czy socjalnego, jednak zbyt mało, by wziąć kredyt bądź wynająć lokal na rynku komercyjnym. W przyszłym roku klucze do mieszkań otrzymają pierwsi lokatorzy. W przypadku Krakowa trudno mówić o przełomie, ponieważ cały czas brakuje konkretów.

Więcej na: lovekrakow.pl

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x