Blog |

09/02/2023

Bezpieczny Kredyt 2% w nowym programie rządowym „Pierwsze Mieszkanie”

W styczniu br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało nowy program „Pierwsze Mieszkanie”. Program dedykowany dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, ma umożliwić zakup lokalu za niskooprocentowany kredyt. Na czym dokładnie polega program? Jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać?

Już 1 lipca 2023 roku, w życie ma wejść rządowy program "Pierwsze Mieszkanie", którego celem jest wsparcie młodych osób w zakupie pierwszego mieszkania. Nowa inicjatywa mieszkaniowa rządu składać się będzie z dwóch filarów: Bezpiecznego Kredytu 2 proc. oraz Konta Mieszkaniowego

Jak zapowiada Minister Rozwoju i Technologii, w Programie nie będzie progu dochodowego. Ministerstwo wyliczyło, że z programu bezpiecznego kredytu będzie mogło skorzystać nawet 50 tys. gospodarstw domowych rocznie. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m kw. Nie będzie również miało znaczenia czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego - zasady w obu przypadkach będą takie same. 

Bezpieczny Kredyt 2%

Program ma gwarantować możliwość uzyskania taniego kredytu do maksymalnie 600 tys. zł na zakup pierwszego mieszkania i łączyć się z możliwością uzyskania kredytu bez wkładu własnego. Będzie mogła go uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

program pierwsze mieszkanie

Podstawowe założenia Programu – w skrócie:

  • stałe oprocentowanie bazowe 2% przez 10 lat;
  • kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie;
  • dla osób do 45 roku życia;
  • dofinansowanie do kwoty 600 000 zł.

Konto Mieszkaniowe 

Drugim elementem programu jest Konto Mieszkaniowe - specjalne konto oszczędnościowe, które będzie prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m kw. przy dwojgu dzieci, 75 m kw. przy trojgu dzieci i 90 m kw. przy czworgu, bez limitu m kw. przy pięciorgu i większej liczbie dzieci). 

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3-10 lat.

Według założeń, program ma funkcjonować do 2027 r. z możliwością przedłużenia. Nabywcy mogą liczyć na bardzo tani kredyt i spore dopłaty rządowe. Można zaryzykować stwierdzenie, że tak tanich kredytów udzielanych na taką skalę w Polsce jeszcze nie było. Zainteresowanie Programem na pewno będzie spore, najprawdopodobniej będzie miał swoje limity finansowe i ilość kredytów będzie ograniczona. Poprzednio bywało, że limity wyczerpywały się już w ciągu pierwszych kilku dni. Aby zapewnić sobie pierwszeństwo w udziale w Programie, warto wybrać swoje wymarzone mieszkanie już teraz!

Wszystkich informacji o Programie Pierwsze Mieszkanie udzielają Eksperci Finansowi Wawel Service kontakt. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości! Zachęcamy do kontaktu!

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x