CATEGORY | CATEGORY | CATEGORY

11/07/2013

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jakich błędów uniknąć!

Zakup mieszkania to złożony proces, w którym bardzo łatwo coś przeoczyć. Warto pamiętać, że błędy popełnione na różnych etapach transakcji mogą w przyszłości uszczuplić nasz portfel i zszargać nerwy. Na podstawie naszych doświadczeń przygotowaliśmy spis na co zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania. Przeczytaj i kup z głową!

Dowiedz się co sprawdzić przy kupnie mieszkania

Wybór nieodpowiedniego dla siebie mieszkania

Przed rozpoczęciem procesu zakupu mieszkania powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • czy nieruchomość kupujemy dla siebie czy będzie to inwestycja?
  • jak długo planujemy tam mieszkać?
  • ile osób tam zamieszka, czy i kiedy planujemy powiększenie rodziny?
  • na czym najbardziej zależy Tobie i Twojej rodzinie?
  • czy ważna jest bliskość do środków komunikacji, terenów zielonych, a może zależy Ci na bliskości przedszkola, szkoły, miejsca pracy?

Bardzo łatwo jest zakochać się w domu, który wydaje się idealny, jednak nie jest odpowiedni do potrzeb kupującego. Przeanalizuj więc dokładnie nie tylko nieruchomość, ale i okoliczną infrastrukturę. Wyobraź sobie siebie za kilka lat i odpowiedz na pytanie, czy mieszkanie, które nabywasz będzie spełniać Twoje potrzeby. Poszukaj kompromisu, rozwiązania najbardziej uniwersalnego w twojej sytuacji.

Czytaj więcej: Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie?

2.Brak rozeznania na rynku mieszkaniowym/ kredytowym

Pamiętaj, że w zakup mieszkania angażuje się bardzo duże środki pieniężne - często dorobek życia, więc jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Jeżeli nie jesteś biegły w kwestiach prawnych i technicznych, aby sprawnie kupić nieruchomość – możesz szukać pomocy u pośredników finansowych, którzy pomogą znaleźć kredyt hipoteczny oraz pośredników w handlu nieruchomościami, którzy znajdą lokum idealne dla ciebie.

Czytaj więcej: Biura pośrednictwa nieruchomości – warto korzystać?

3.Pośpiech i brak kontroli nad czasem

Nie jest tajemnicą, że zakup mieszkania jest ekscytującym doświadczeniem. Emocje z nim związane powodują, że większość kupujących zbyt wcześnie decyduje się sfinalizować transakcję. Często ludzie zdecydowani na zakup mieszkania oglądają tylko kilka miejsc i zakochują się w jednym z pierwszych - który później kupują. Taki pośpiech sprawia, że można przegapić inne domy, które mogą być bardziej odpowiednie dla potrzeb lub portfela.

Z drugiej strony częsty błąd nabywców to właśnie brak kontroli nad czasem. Pamiętaj, że uzyskanie kredytu, kompletowanie dokumentacji do transakcji, przeprowadzka – to wszystko musi potrwać. Nie wszystko będzie przebiegać wg określonego harmonogramu – dlatego zawsze staraj się mieć odpowiedni margines czasowy na każdą z czynności towarzyszących transakcji.

4.Zakup mieszkania „na start”

Częstym błędem młodych nabywców jest kupno mieszkania, które od samego początku nie spełnia naszych wymagań – na przykład jest za małe, brak w nim dodatkowego pomieszczenia dla dziecka, nie ma balkonu albo położone jest w nienajlepszej lokalizacji lub otoczeniu. Jednocześnie na wstępie zakładamy, że przecież za kilka lat zamienimy je na większe, ciekawsze docelowe. To duży błąd - może bowiem okazać, że życie ułoży się nam tak, że w mieszkaniu „na start” będziemy się męczyli przez wiele lat.

Z tym błędem często związany jest  również zakup mieszkania pod wypływem “osób trzecich”. Presja rodziny, partnera lub znajomych może mieć zły wpływ na jakość naszej decyzji dotyczącej zakupu nieruchomości.

5.Myślenie o mieszkaniu, a nie o kosztach zakupu

Cena za metr kwadratowy to nie wszystko - cena nabywanej nieruchomości jest jedynie punktem wyjścia Twoich wydatków.. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego mieszkania trzeba wziąć pod uwagę również inne koszty - chodzi tu przede wszystkim o opłaty notarialne i podatki. Szacując całkowite miesięczne koszty utrzymania mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę również koszty związane z administracją budynku: czynsz, utrzymanie windy, fundusz remontowy, fundusz termomodernizacyjny, opłaty za użytkowanie wieczyste, opłaty za wywóz śmieci i światło na klatce schodowej itp.

Pytaj o koszty eksploatacji – kierując się tylko i wyłącznie ceną może okazać się, że kupisz mieszkanie o wysokich kosztach utrzymania.

6.Brak wszystkiego na piśmie.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, najlepiej umieścić w umowie wszystko, czego oczekujecie od dewelopera i wszystko, co do czego macie wątpliwości. Masz prawo do negocjowania zapisów umowy – zawsze możesz skonsultować się z prawnikiem. Najlepiej jest poprosić o wzór i spokojnie przeczytać w domu – w gabinecie radcy prawnego atmosfera będzie już mniej swobodna.

Czytaj więcej: Podpisujemy akt notarialny – na co zwrócić uwagę?

7.Umowa bez pewności otrzymania kredytu

Jeśli chcesz posiłkować się kredytem hipotecznym - przed zakupem nieruchomości, warto skonsultować się z kredytodawcą, by zorientować się, jak wysoką pożyczkę (i czy w ogóle) możemy otrzymać. Brak aprobaty kredytu po podpisaniu umowy z deweloperem lub wpłacie zaliczki może być źródłem dodatkowego stresu.

Dobrze jest również przed wizytą w banku „popracować” trochę nad zdolnością kredytową. Naszym atutem będą spłacane terminowo zobowiązania we wszystkich bankach. Warto również zerknąć do portfela i sprawdzić, czy nie mamy tam zbędnych kart kredytowych, które mogą mocno obniżyć naszą zdolność kredytową.

Warto też dowiedzieć się wcześniej, jakie dokumenty będą nam potrzebne w chwili składania wniosku oraz jak długo takie dokumenty są ważne, np. osiągane dochody.

8.Myślenie o kredycie, a nie o kosztach kredytu

Wcale nie małe koszty około kredytowe  - zazwyczaj pomijane są w ofertach i reklamach banków. Tak – to te, których skutki boleśnie doświadczmy dopiero podczas obsługi kredytu. Warto mieć ich świadomość wcześniej.

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego składają się koszty wstępne, odsetki oraz koszty dodatkowe. Zanim więc zdecydujemy się na ofertę danego banku, warto go precyzyjnie wyliczyć, czyli do kosztów przyznania kredytu dołożyć odsetki, koszt dodatkowych zabezpieczeń, wymaganych przez dany bank, a także - koszty, jakie mogą pojawić się w przyszłości (dobrze np. sprawdzić, czy bank pobiera prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu bądź jego przewalutowanie).

Warto następnie zestawić kilka najbardziej atrakcyjnych ofert i dopiero po takich kalkulacjach wybrać najbardziej optymalną dla nas propozycję.

Czytaj więcej: Opłaty około kredytowe – czyli jak nie dać się nabić w butelkę?

9.Niedokładny odbiór mieszkania

W przypadku samodzielnego odbioru mieszkania od dewelopera zdarzają się niedopatrzenia. Pominięcie i nie zgłoszenie w terminie deweloperowi wad czy usterek może się okazać bardzo kosztowne dla nabywcy. Z uwagi na to, że podpisanie protokołu oznacza jego pełną akceptację, warto poważnie potraktować finalny spacer po nowo nabytych włościach.

Warto więc odpowiednio przygotować się do ostatniego spotkania i wyposażyć w pytania, a nawet sprzęt, który pozwoli nam odebrać mieszkanko w takim stanie, na jaki się umawialiśmy. Oczywiście zawsze możemy zabrać ze sobą na odbiór mieszkania fachowca, który przyspieszy całą operację i da nam pewność, że wszystko zostało zrobione zgodnie z planami.

Czytaj więcej: Odbiór mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę, zanim podpiszemy dokument odbioru?

10. Zakup pod wynajem, ale z warunkami pod siebie

Polacy coraz częściej starają się inwestować w nieruchomości, kupując mieszkania na wynajem. To dobrze – problemem jest jednak dostosowywanie tych lokali do własnych oczekiwań, a nie upodobań i stylu życia tego, do kogo potem będziemy kierowani naszą ofertę. Problemem może okazać się nie tylko metraż, układ mieszkania ale również lokalizacja.

Jeśli chcemy np. wynająć mieszkanie pracownikom kontraktowym – powinno znajdować się w okolicy firm czy parków technologicznych, dobrze skomunikowane, z garażem itp.

Przymierzając się do kupna mieszkania, nie pozwólmy wygrać emocjom i spokojnie przeanalizujmy wszystkie możliwości i okazje, jakie są dostępne na rynku nieruchomości!

Zobacz również

Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00



T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x