03/12/2012
Czego szukać – rynek pierwotny czy rynek wtórny?
Podstawowym kryterium, jakie powinno decydować o tym, czy wybierzemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, zdaje się być cena. Jeżeli mamy wystarczające fundusze, będziemy przeglądać oferty z rynku pierwotnego. Jeżeli suma, jaką możemy przeznaczyć na zakup mieszkania jest nieco niższa, w pierwszej kolejności sprawdzimy, co proponuje nam rynek wtórny. A jednak, nie jest do końca właściwe podejście.
Warto przecież zauważyć, że mieszkanie z rynku wtórnego, podobnie jak to z pierwotnego, często nie jest wcale gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Zwykle od zakupu do wprowadzenia się na „swoje” mija jeszcze sporo czasu. Remont może nie zawsze jest konieczny (stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym może być naprawdę bardzo dobry), ale często jest zwyczajnie pożądany przez nowych nabywców. Upodobania poprzednich mieszkańców niekoniecznie muszą odpowiadać naszym. Burzenie ścian, wymiana podłóg, okien, drzwi, instalacji elektrycznej itp. nie tylko pochłania sporo czasu, ale i funduszy.
Co wybrać rynek pierwotny czy rynek wtórny?
Zanim więc zdecydujemy się, z którego rynku zakupić mieszkanie, musimy oszacować, jaki budżet jesteśmy w stanie poświęcić nie tylko na zakup, ale i na urządzenie własnego M. Ale to nie jedyne kryterium. Kolejnym jest czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić nie tylko na same poszukiwania, ale i na oczekiwanie na możliwość wprowadzenia się na nowe. Jeżeli chcemy w naszym lokum zamieszkać jak najszybciej, prędzej zajrzymy na rynek wtórny,/strong> niż zasiądziemy do przeglądania ofert w dopiero powstającej inwestycji.
Z drugiej jednak strony, bardziej pewne jest, że wybierzemy mieszkanie przygotowane „pod klucz” bądź w stanie deweloperskim niż takie, które przed urządzeniem trzeba będzie totalnie przebudować (po zakupie nowego mieszkania także trzeba je urządzić, ale łatwiej jest położyć nowe płytki na czyste ściany, niż przed ich położeniem odrywać poprzednie…).I tu właśnie pojawia się kolejne istotne kryterium, jakim jest stan oferowanego mieszkania. Jeżeli mieszkanie z rynku wtórnego jest w dobrym stanie, nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby remont wykonywać stopniowo, w miarę możliwości finansowych i czasowych.
Kiedy rynek pierwotny jest lepszym wyborem?
Istotnym kryterium jest również to, na jak długo zamierzamy umiejscowić się w nowym lokum. Jeżeli mieszkanie ma być inwestycją na lata, z pewnością chętniej przeglądać będziemy rynek pierwotny. Jeżeli mamy zamiar w mieszkaniu jedynie przeczekać jakiś czas (a kupujemy po to, by potem czerpać z niego ewentualne korzyści, np. wynajem), bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie z pewnością krok w stronę rynku wtórnego.
Kryteriów oczywiście może być znacznie więcej. Sami najlepiej wiemy, czego szukamy. Ważne, aby swoją decyzję dobrze przemyśleć już na etapie poszukiwań. Jasno zdefiniowane kryteria znacznie usprawnią żmudny proces zakupu mieszkania.
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków