Wynajmujemy swoje stare mieszkanie – na co uważać i komu najlepiej wynająć?
Każdy właściciel mieszkania, który decyduje się na wynajęcie swojego lokum obcym ludziom, zmaga się z wieloma rozterkami. Jednak podstawowym pytaniem, jakie musi sobie zadać jest to, czy mieszkanie wynajmuje jedynie czasowo i zamierza kiedyś przeprowadzić się do niego z powrotem, czy będzie co najwyżej zmieniał kolejnych najemców. Oczywiście bez względu na to, czy decyzja o wynajmie jest jedynie podyktowana chwilową koniecznością, czy jest raczej decyzją na stałe, każdy właściciel chciałby, aby jego mieszkanie pozostało w takim stanie, w jakim oddaje je najemcom.
Warto, aby swoje preferencje, co do potencjalnego najemcy, określić jeszcze przed wystawieniem ogłoszenia. Dla niektórych, szczególnie tych, którzy mają zamiar do mieszkania powrócić w charakterze mieszkańców, najważniejsze jest to, aby lokum nie uległo zniszczeniu. W takim wypadku na pewno lepiej jest mieszkanie powierzyć np. parze niż grupie studentów czy rodzinie z małym dzieckiem. Warto też, już na wstępie określić szczegółowe warunki wynajmu – nie tylko te, dotyczące ceny odstępnego, ale właśnie działań, jakie można podejmować w mieszkaniu, ewentualnych przeróbek, zmian itp.
Ważnym kryterium wyboru najemcy jest oczywiście pewność, czy będzie on w stanie płacić nam regularny czynsz. Niektórzy z tego względu już na wstępie odrzucają studentów i osoby uczące się, gdyż wydaje im się, że nie są one stabilne finansowo. Warto to jednak dobrze przemyśleć. Dzisiaj, w dobie pracy czasowej, nawet osoby zatrudnione nie są gwarantem regularnych opłat. Więcej nawet, wydawać się może, że to właśnie studenci wspierani finansowo przez rodziców dają większą gwarancję regularnego czynszu niż pracujący! Warto więc dobrze przemyśleć, zanim którąś z grup zupełnie wykluczymy z grona ewentualnych najemców.
Bez względu na to, komu powierzymy opiekę nad naszym lokum, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże nam sformułować profesjonalną umowę. Taką, która da nam bezpieczeństwo i „przewidzi” wszelkie możliwe sytuacje, nawet te, pozornie nie do przewidzenia (a takich jest wiele, np. ceny wynajmu lokalu mogą wzrosnąć, a lokatorzy nadal będą obstawać przy poprzednim, ustalonym podczas spisywania umowy czynszu). Warto też przemyśleć, jak zorganizować kwestie związane z opłatami za korzystanie z mieszkania. Czy lokatorzy będą to robić samodzielnie czy też będą się rozliczać za pośrednictwem właściciela?
Warto także wyszczególnić w umowie, jakie prace związane z funkcjonowaniem mieszkania bierzemy na siebie, a jakie zostawiamy najemcom. Unikniemy dzięki temu niespodziewanych telefonów w środku nocy, np. w sprawie nagłych awarii, które zadeklarowaliśmy się naprawiać samodzielnie…
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków