Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie?

23.08.2012

Czasem pierwsza oferta wydaje się być tą, na którą czekaliśmy od zawsze. Bywa jednak i tak, że każda kolejna propozycja zdaje się mieć same wady i już na wstępie tracimy nadzieję, że kiedykolwiek przejdziemy przez próg własnego M. Wybór mieszkania to inwestycja, na którą warto poświęcić nieco więcej czasu, ale dla której nie warto tracić głowy…

Podstawowe pytanie - w jakim wieku należy pomyśleć o przeprowadzce „na swoje”? To oczywiście kwestia indywidualna, ale – jak pokazują statystyki – swoje pierwsze mieszkanie kupujemy zwykle w wieku około 30 lat, a więc zazwyczaj po zakończeniu edukacji, znalezieniu stałego zatrudnienia, powiększeniu rodziny oraz uzyskaniu wystarczającej stabilizacji finansowej. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz  planów na najbliższe lata.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, planując zakup pierwszego mieszkania? Czy najważniejsza jest lokalizacja? Standard wykonania? A może cena?

  • „Chwilowa poczekalnia”, czy raczej „przystań” na dłużej?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć jest ta, czy zamierzamy skorzystać z rynku pierwotnego czy wtórnego. Z pewnością obydwa sposoby mają swoje wady i zalety. Jeżeli zamierzamy spędzić w naszym mieszkanku najbliższych kilka czy kilkanaście lat, warto skorzystać  z szerokiej oferty rynku pierwotnego. Co w ten sposób zyskujemy? Gwarancję, że mieszkanie jest wykonane w nowoczesnej technologii, z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów, spełniających wymogi nie tylko polskich, ale często i światowych norm.  

  • W centrum miasta czy na obrzeżach?

Lokalizacja to niewątpliwie jeden z najważniejszych kryteriów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup pierwszego mieszkania. Jak wiadomo, w tym wypadku trudno o obiektywną ocenę – niewielka odległość od centrum, która dla jednych będzie warunkiem niemalże najważniejszym, dla innych może się okazać tym, co jednoznacznie przekreśli decyzję o zakupie.  W tym wypadku ważny jest fakt, czy zwykliśmy podróżować po mieście samochodem, czy wolimy korzystać z komunikacji miejskiej. W drugim przypadku nie bez znaczenia okaże się odległość od przystanku, a także od miejsca pracy czy szkoły. Ważne jest też to, czy bierzemy pod uwagę ewentualną sprzedaż mieszkania. Być może to odległe plany, ale w razie konieczności ich realizacji - warto mieć pewność, że poprzez źle dobraną lokalizację nie straci ono zainteresowania na rynku wtórnym!

  • Mieszkanie z balkonem, a może z windą?

Zastanówmy się, czy wymarzone mieszkanie jest wystarczająco funkcjonalne i postarajmy się przewidzieć ewentualne niedogodności. Warto w tym wypadku wziąć pod uwagę także nieco dalsze plany (np. powiększenie rodziny). Okazuje się, że najbardziej poszukiwane mieszkania to te 50 m2, z balkonem, od strony południowej, dobrą komunikacją do centrum i w budynku nie wyższym niż cztery kondygnacje z podziemnymi miejscami parkingowymi.

Zanim więc zaczniemy przeliczać metry na złotówki - sprawdźmy na którą stronę wychodzą  okna oraz czy znajdują się w każdym pomieszczeniu (a jeśli nie – czy np. odpowiada nam tzw. ślepa łazienka czy kuchnia). Zastanówmy się, czy chcemy mieć do dyspozycji własny balkon lub ogródek. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, jak będziemy się poruszać po mieszkaniu, ale także w obrębie całego budynku. Sprawdźmy np. czy jest wyposażony w windy, a jeśli tak – czy jej rodzaj i jakość także nam odpowiada.

  • Czy wykończenie dostaniemy w standardzie?

To z pewnością ważne kryterium, które może okazać się kluczowym przed podjęciem ostatecznej decyzji. Co w tym wypadku oceniamy? Przede wszystkim to, jakich materiałów budowlanych używano przy budowie oraz wykończeniu naszego „M”: rodzaj elewacji (tynk mineralny, kamienie naturalne, drewno itp.), wypełnienie ścian działowych (beton komórkowy, cegła, pustak ceramiczny itp.), typ okien, obecność parapetów lub ich brak, wypełnienie ścian zewnętrznych. Walory estetyczne to nie tylko dodatek, ale kryterium, które zdecyduje o tym, czy w nowych „czterech ścianach” rzeczywiście będziemy czuć się jak u siebie.

Wykończenie Dom dla Każdego

  • To ile za metr?

Cena… To kryterium, które dla wielu z nas będzie tym podstawowym podczas selekcji ofert. Zawsze jednak należy rozsądnie ocenić, czy sugerowana cena rzeczywiście jest adekwatna do tego, co możemy za nią zyskać. Zastanówmy się nie tylko nad absolutną wartością mieszkania, ale także jego wartością relatywną – w porównaniu do tego, co proponują inni deweloperzy oraz w odniesieniu do średniej ceny dla interesującej nas dzielnicy. Średnia cena za metr kwadratowy nowego lokum w Krakowie to w pierwszym kwartale br. około 6900 zł.

  • Deweloper wiarygodny?

Być może ten aspekt zakupu warto rozpatrzyć na samym początku. Sprawdźmy, jaka jest forma prawna intersującego nas dewelopera, a więc czy figuruje jako spółka giełdowa, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba fizyczna czy spółka cywilna (najbezpieczniejsze z punktu widzenia nabywcy są oczywiście trzy pierwsze warianty). Poszukajmy informacji na temat długości jego obecności  na rynku, liczby zrealizowanych projektów oraz sposobu ich finansowania (ze środków własnych dewelopera, za pomocą kredytu, czy może ze sprzedaży kolejno oddawanych do użytku mieszkań). Nie bez znaczenia jest także forma prawna samego gruntu. Deweloper może być jego właścicielem (kupił grunt na własność) lub użytkownikiem wieczystym (konieczność dodatkowych opłat ze strony nabywcy). Z pewnością najkorzystniejsza dla nabywcy sytuacja to ta, w której mieszkania oddane są już do użytku lub będzie to miało miejsce w najbliższym, jasno określonym terminie.

______

Na pytanie: „jak kupować mieszkanie?” jest tylko jedna odpowiedź: rozsądnie! Na rynku znajduje się wiele nowych, wolnych mieszkań w bardzo atrakcyjnych cenach, trzeba tylko dokładnie określić swoje preferencje i cierpliwie przeglądać oferty!

Zobacz również

Koniec wakacji i początek roku akademickiego to czas, kiedy na rynku najmu sporo się dzieje – jeśli chodzi o ceny! Matematyka w okresie jesiennym jest...
23.08.2012
Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00



T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x