Jakie oświetlenie do łazienki?
Warto wiedzieć, że odpowiednie oświetlenie łazienki jest równie ważne jak wybór glazury czy armatury. Stanowi ono doskonałe dopełnienie klimatu, jaki chcemy stworzyć we wnętrzu. Zobacz, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, zanim wybierzesz oświetlenie.
Jak zaplanować oświetlenie w łazience?
Górne jednopunktowe oświetlenie nie sprawdzi się w łazience - tym pomieszczeniu potrzebujemy w kilku źródeł światła. Warto wybrać oświetlenie punktowe montowane w miejscach o różnym przeznaczeniu. W łazience potrzebujemy światła ogólnego - równomiernie oświetlającego wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni (plafon, reflektory, halogeny) oraz dobrego oświetlenia lustra. Do oświetlenia kabiny prysznicowej i wanny wystarczy światło miejscowe.
Oświetlenie ogólne
Jako oświetlenie ogólne doskonale sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem przepuszczającym światło. Można też skorzystać z rozwiązań polecanych do kuchni, czyli montażu opraw na żarówki halogenowe lub zwykłe w suficie podwieszanym (w łazience o powierzchni do 10 m2 wystarczą trzy - cztery oprawy z żarówkami 50 W).
Światło w łazience powinno być łagodne, rozproszone. Wybór żarówek ma również decydujące znaczenie w kreowaniu atmosfery w naszej łazience. Jasne, halogenowe oświetlenie sprawi, że łazienka wyda się czystsza i większa, a atmosfera panująca w niej bardziej sterylna. W łazience z kamieniem i naturalnym drewnem spełni się doskonale oświetlenie o kolorze naturalnym, czyli zwykłe żarówki. Jeśli na ścianach i podłogach mamy ciemne płytki, powinniśmy zdecydować się na żarówki o nieco większej mocy niż w przypadku jasnych kolorów.
Oświetlenie nad lustrem i umywalką
Zabrzmi to trywialnie, ale pamiętajmy o tym, że lustro poza dekoracją i nadawaniem przestrzeni naszej łazience, służy przede wszystkim do przeglądania się w nim. Powinniśmy się dobrze widzieć, a aby to osiągnąć światło powinno padać na osobę przeglądająca się w lustrze i równomiernie oświetlać jej twarz, nie zmieniając koloru.
Wiele osób popełnia błąd umieszczając oświetlenie nad lustrem - powoduje to powstanie na naszej twarzy cieni. Najlepiej zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra - dobrze oświetlą twarz, pozbawiając ją cieni. Można też zamontować kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w odległości 5-10 cm od jego ramy albo oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany lub regulowane reflektory nad lustrem.
Jeśli nie mamy możliwości zastosowania powyższych rozwiązań i musimy zainstalować oświetlenie nad lustrem, wówczas powinno znajdować się na wysokości 2 m od ziemi (co najmniej 150 watów). Światło będzie padało idealnie na twarz i włosy jeśli jego rozpiętość będzie wynosiła 60 cm (np. jedna obudowa długa na 60 cm lub 2-3 rozmieszczone na odcinku 60 cm).
Nie należy natomiast umieszczać oświetlenia naprzeciwko lustra ( np. reflektorów) będzie się ono bowiem odbijać w lustrze i nas oślepiać.
Oświetlenie strefy kąpielowej
Prysznic i wanna są kolejnymi miejscami, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. W tym przypadku światło pełni raczej dekoracyjną funkcję - przyjemniej przecież brać relaksującą kąpiel w nastrojowo oświetlonym kąciku niż przy mocnym oświetleniu ogólnym. Taki efekt uzyskać można wpuszczając halogeny w sufit podwieszany lub montując kinkiety nad wanną.
W małych łazienkach, gdzie obudowa prysznica jest z przeźroczystego materiału osobne oświetlenie nie będzie konieczne. W innym przypadku prysznic i wanna powinny mieć własne oświetlenie.
Oświetlenie dekoracyjne w łazience
Oświetlenie dekoracyjne to instalowane nad lub pod półkami i skierowane na elementy dekoracyjne pomieszczenia halogeny i reflektory np. na dzieło sztuki, mural czy kamień na ścianie. Mogą to być również malutkie lampki LED w pasach pod obudową wanny, szafkach i załamaniach ściany lampki lub do wbudowania w fugach.
Jakie światło do łazienki? Trochę o bezpieczeństwie
Wybierając oświetlenie do łazienki powinniśmy kierować się oczywiście estetyką i stylistyką wnętrza, z drugiej strony - i to bezwzględnie - naszym bezpieczeństwem! Zastanawiając się, jak oświetlić łazienkę, warto zwrócić uwagę na aspekt BHP.
Wszystkie oprawy zastosowane w łazience powinny być przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Oprawy montowane w odległości 60 cm od wanny i kabiny muszą mieć stopień ochrony stopień ochrony IPX4 i być przeznaczone do stosowania w łazience, montowane dalej – IPX5, a montowane nad wanną lub kabiną – IPX7. Trudne warunki im nie zaszkodzą, nie będą się psuły, a nam nie będzie groziło porażenie prądem.
Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie
Wiedząc już, jakie światło do łazienki - zadbajmy o to, by każdy z nich miał osobny włącznik. Górną lampę najlepiej podłączyć do włącznika na ścianie przy drzwiach łazienkowych. Natomiast dodatkowe światła – jasne przy lustrze oraz nastrojowe przy wannie/prysznicu – najlepiej podpiąć do osobnych włączników i załączać tylko wtedy, gdy ich potrzebujemy! Przeczytaj również artykuł o wykończeniach mieszkań pod klucz w Krakowie!
A Wy jakie oświetlenie macie lub planujecie mieć w swojej łazience?
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków