Jak dobrać kolory do mieszkania?

06.02.2014

Wybór odpowiednich kolorów do wnętrz to nie lada kłopot dla wielu samodzielnie urządzających mieszkanie. Ulec trendom i zdecydować się na królującą od kilku sezonów szarość? A może wybór kolorów zostawić na później, a na razie zaprzyjaźnić się z wszechobecną bielą? Podpowiadamy, jak wybierać i łączyć kolory, by uzyskać interesujący efekt.

Barwy stanowią decydującą rolę w odbiorze i postrzeganiu wnętrza, wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Dobór ich wymaga jednak sporej wiedzy i wyczucia. Warto pamiętać, że kolor jest szybciej postrzegany niż faktury i kształty, i może wywoływać różne emocje i nastroje. Inne kolory zastosujemy więc w sypialni i inne w gabinecie do pracy, inne w dużym, a inne w małym mieszkaniu.

Zanim skierujemy swoje kroki do stoiska z farbami, musimy dokładnie określić, jaką aranżację i charakter pomieszczenia czy mieszkania chcemy osiągnąć. Wybierzmy kolor wiodący jako pierwszy. Warto pamiętać, że najlepiej będzie, gdy krzykliwe, czy modne barwy zastosujemy w elementach łatwych do wymiany. Przykładowo wykonując projekt kuchni fronty meblowe możemy zaplanować w kolorze białym, a ścianę w kolorze orchidei. Łatwiej będzie nam, gdy moda na fiolet już przeminie, dostosować wnętrze do aktualnych trendów, bez wymiany całej kuchni.

Jeden czy kilka barw w pomieszczeniu? To zależy od pomieszczenia, klimatu, jaki chcemy osiągnąć, naszych preferencji. Aranżacje wnętrza w kolory jednobarwne często pozbawione są przestronności. Tak naprawdę to dopiero kontrastowe barwy wydobywają z niego głębię. Proporcje barw nie muszą być równe, ale uwaga: przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć i szybko zmęczyć. Krótsze ściany w długich pokojach warto jest pomalować na ciemniejszy kolor, optycznie przybliży ściany do siebie i pokój będzie sprawiał wrażenie proporcjonalnego.

Jasne, pastelowe barwy odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Takie barwy idealne są do małych pomieszczeń np. wąskie, małe korytarze. Pomieszczenia od strony północnej warto jest pomalować na takie kolory. Ale już do pokoi od strony południowej, gdzie słońce praktycznie świeci przez cały dzień możemy wybrać barwy ciemniejsze.

A co mówią same kolory:

  • Czerwony:

Barwa ta ożywia i rozjaśnia pokój, ale również wizualnie go zmniejsza. Ważne jest więc, by stosować go z umiarem – czasem lepiej sprawdza się w postaci pojedynczych akcentów. Działa silnie pobudzająco, wprowadza w dobry nastrój i wzmaga aktywność fizyczną. Może wzmagać apetyt - w kulturze wschodu stosowany jest w restauracjach i jadalniach  - jeśli wiec jesteś na diecie, nie bierz pod uwagę tej barwy w kuchni.

Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na czerwono może wzbudzać złość i agresję. Barwa idealna do przedpokoi i holi.

  • Pomarańczowy

Kolor ten oznacza inteligencję i koncentrację. Sprzyja dobrej komunikacji, znalazłby swoje miejsce zatem w salonie czy jadalni. Nie nadaje się za to do wąskich, małych pomieszczeń i sypialni.

Barwa ta dobrze łączy się z szarym, czarnym i beżowym. W połączeniu z niebieskim możemy uzyskać klimat pomieszczenia w stylu śródziemnomorskim, a  w zestawieniu z żółtym – przywołuje na myśl słońca, lato i wakacje.

  • Żółty

Symbol optymizmu i zdecydowania. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni i jadalni, ale stosujmy go z rozwagą – w zbyt dużym nasileniu może drażnić. Dobrze łączy się z czerwonym i pomarańczowym, tu również jednak należy pamiętać o umiarze. Kolor ten wybija się mocno w parze z fioletowym. Dobrze łączy się z czarnymi dodatkami. W połączeniu zaś z niebieskim jego odcień słabnie.

Barwa ta jest najlepsza do pomieszczeń skierowanych na wschód i północ.

  • Różowy

Kolor ten odpowiada szczęściu, miłości, ciepłu i marzeniom. Kojarzy się z dzieciństwem i nie ma cech negatywnych.  Barwa ta bardzo dobrze komponuje się Dobrze komponuje się z białym i fioletowym.

Sprawdza się w sypialniach, szczególnie dziewczęcych, nie nadaje się za to do kuchni i łazienki.

  • Fioletowy

Kolor ten uważany jest za ekskluzywny i dostojny. Może tworzyć ciekawe zestawienia z czerwienią, żółcią i zielenią. Korzystnie wpływa na układ nerwowy, jest więc doskonały do sypialni czy salonu. U osób szczególnie wrażliwych może wywoływać melancholię i stany przygnębienia.

Warto pamiętać, że to właśnie odcień fioletu - Promienna Orchidea, został kolorem roku 2014!

  • Niebieski

Kolor symbolizuje spokój, wiarę, sen, przynosi ukojenie i nastraja do zadumy. Jest doskonałą barwą do sypialni – przebywanie w niebieskich pomieszczeniach obniża puls i uspokaja. Uwaga – jest to kolor chłodny, więc w przesadzie działa przygnębiająco.  Niewskazany jest za to w kuchniach i jadalniach, ponieważ hamuje apetyt.

Kolor ten  dobrze komponuje się Dobrze komponuje się z szarym, brązowym, zielonym, beżowym i białym. Poza tym, optycznie powiększa przestrzeń.

  • Zielony

Kolor ten symbolizuje harmonię, świeżość, równowagę i spokój. Dobrze sprawdza się w gabinetach, bibliotekach, łazienkach, pomieszczeniach medycznych i przedpokojach. Unikać go należy jednak w salonie.

Dobrze komponuje się z brązem i bielą. Ale uważajcie na niego, bo może być kolorem zarówno ciepłym jak i zimnym w zależności od nasycenia. Zwłaszcza, że istnieje bardzo dużo odcieni zieleni.

  • Szary

Choć kojarzony jest z minimalizmem i stylem ascetycznym, jest doskonałym tłem do kolorów o intensywnych barwach. Dobrze współgra z bielą, aluminium. chromem i stalą – nadaj się więc idealnie do łazienek.

Szary może tworzyć ciekawe połączenie z brązem.

  • Brązowy

Kolor natury – kojarzący się z ziemią, trawą, kawą, zbożem i drewnem. Daje poczucie bezpieczeństwa i ciepła – sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Jest też doskonałą bazą dla mebli i intensywnych akcentów.

Tworzy dobre połączenie z bielą, zielenią i bardzo dobrze komponuje się z innymi naturalnymi kolorami. Nadaje się do gabinetów, nie wskazany jest jednak w sypialni.

  • Czarny

To kolor od zawsze kojarzony z tajemnicą, złem i żałobą. Najlepiej wykorzystywać tylko akcent w tej barwie, ponieważ w nadmiarze może przytłaczać i wywoływać przygnębienie.

Zestawienia dwukolorowe np. czerń z bielą pozwalają osiągnąć ciekawe efekty graficzne. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchniach, łazienkach, unikajmy do za to w pokojach dziennych i gabinetach.

  • Biały

Barwa ta symbolizuje dziewiczość, czystość i spokój. Jest to najbardziej neutralny z kolorów, ale przez to stanowi świetne tło dla ekspozycji. Kojarzy się z ascetycznym minimalizmem i nowoczesnością.

Zbyt dużo bieli powoduje, że pomieszczenie sprawia wrażenie chłodnego i mało przytulnego. Barwa dobra do łazienki, kuchni, nie nadaje się za to do pokoju dziecka.

A Ty, który kolor wybierasz?


fot. Inside Lab, wizualizacje wnętrz inwestycji Apartamenty Sowiniec

 

Zobacz również

Wirtualny Dom to nowoczesna forma prezentacji nieruchomości w internecie. Dzięki kilku kliknięciom pospacerujesz po osiedlu, sprawdzisz rozkład wymarz...
31.01.2014
Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00



T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x