Lista banków, które udzielą kredytów na budowę domów energooszczędnych

24.01.2013

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umieścił na swojej stronie listę siedmiu banków, z którymi zawrze umowę o współpracy i udostępni środki na dopłaty do budowy lub zakupu energooszczędnych i pasywnych domów albo mieszkań. W większość są to banki komercyjne.

Zarząd NFOŚiGW wyraził zgodę na zawarcie umów o współpracy i udostępnienie bankom środków na dotacje na częściową spłatę kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu w łącznej wysokości 100 000 000 zł.

Decyzja dotyczy następujących banków:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
  • SGB-Bank S.A.,
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
  • Bank Zachodni WBK S.A.,
  • Getin Noble Bank S.A.,
  • Nordea Bank Polska S.A.,
  • Deutsche Bank PBC S.A.

Z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne planujące budowę domu jednorodzinnego lub kupujące dom (mieszkanie) od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Projekt przewiduje dopłaty na poziomie: 30-50 tys. zł brutto w przypadku energooszczędnych domów jednorodzinnych oraz 11-16 tys. zł brutto w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Warunkiem finansowania danego budynku jest roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową niezbędną do ogrzewania i wentylacji nieprzekraczające 40 KWh na mkw. (dla budynków energooszczędnych) lub 15 KWh na mkw. (dla budynków pasywnych).

Dopłatę uzyskuje się jednorazowo bezzwrotnie w terminie do 3 miesięcy od czasu zamknięcia budowy. W związku z tym zainteresowany nie uzyskuje do ręki pieniędzy, ale umniejsza się mu kredyt bankowy, który podjął na rzecz budowy własnego domu. Dopłaty mają ruszyć jeszcze w tym kwartale.

Wawel Service, już teraz mocno stawia na budownictwo energooszczędne. Oprócz budowanych w Michałowicach i Niepołomicach energooszczędnych domów jednorodzinnych, w 2013 r. deklarujemy rozpoczęcie budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych spełniających normy NFOŚiGW. W Polsce do tej pory wciąż barierą była cena rozwiązań energooszczędnych. Dopłaty NFOŚiGW i stosowanie nowoczesnych technologii, spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne staną się tańsze w budowie, a przez to bardziej dostępne – komentuje Bogusław Maciaś, prezes Wawel Service. - Połączenie energooszczędności, dobrego projektu i innowacyjnych rozwiązań pozwoli nam budować tanie i ciepłe domy, których cena na pewno nie przewyższy kosztów standardowych nieruchomości. – dodaje.

Według badań NFOŚiGW zainteresowanych programem jest obecnie jedna czwarta planujących budowę domu. O terminach przystąpienia banków do programu NFOŚiGW poinformuje w momencie podpisania przez nie umów o współpracy.

Zobacz również

Piotr Kijanka, Dyrektor ds. Sprzedaży Wawel Service odpowiada na pytania dotyczące branży mieszkaniowej.
22.01.2013

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x