Architekt wnętrz – potrzeba czy fanaberia
Niektórzy z nas, skorzystanie z pomocy architekta wnętrz nadal uznają za rozwiązanie dla najbogatszych. Szczególnie dla tych, którzy borykając się z nadmiarem pieniędzy, narzekają jednocześnie na brak czasu. Tymczasem okazuje się, że skorzystanie ze wsparcia architekta wnętrz może być bardzo praktycznym pomysłem, który – zwróci się w niedalekiej przyszłości.
Stworzenie wnętrza, które będzie nie tylko gustowne i estetyczne, ale także wygodne i praktyczne, wcale nie jest prostym zadaniem. Jeśli do powyższych wymogów dochodzi jeszcze oczekiwanie, że mieszkanie uda się urządzić w miarę niskim kosztem – przedsięwzięcie urasta do rangi niemożliwych. Doświadczenie i znajomość rynku to oprócz wystarczającego budżetu te cechy, których najczęściej brakuje „świeżo upieczonym” nabywcom własnego M. Nie brakuje ich jednak wykwalifikowanym architektom, których pomoc może się okazać bardzo dobrą inwestycją, bo - zwróci się szybciej, niż nam się wydaje. Dlaczego takie rozwiązanie okazuje się korzystne? Powodów jest wiele.
Szczegółowa rozmowa i zapoznanie się z klientem pozwala architektowi oszacować orientacyjny budżet, jaki można przeznaczyć na aranżację wnętrza. Dzięki globalnemu spojrzeniu architekt jest w stanie doradzić, z których rozwiązań klient powinien zrezygnować. Zwraca też uwagę na ograniczenia, które w dłuższej perspektywie mogą spowodować kłopoty, a to pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów aranżacji. Architekt służy także wsparciem podczas wizyt w sklepach czy nawet w pozyskaniu rabatów. Dzięki obecności na rynku wie, w których sklepach zakupy będą najbardziej opłacalne, co pozwala uniknąć przepłacenia za materiały, meble i dekoracje. Architekt pomoże także wybrać materiały bardziej trwałe i solidne, które dzisiaj – w dobie wszechobecnej reklamy trudno odróżnić od tych, w które inwestować nie warto. Zawsze jest na bieżąco z nowinkami w świecie aranżacji wnętrz, dzięki czemu potrafi wskazać najlepiej zaopatrzone sklepy.
Pomoc architekta pozwala również na zastosowanie bardziej oszczędnych rozwiązań, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości (np. praktycznie rozplanowany układ oświetlenia i gniazda elektryczne). Pomoc architekta często jest kojarzona jako cenne wsparcie podczas aranżacji wielkich przestrzeni. Tymczasem, jego wskazówki mogą być bardziej potrzebne podczas urządzania małych mieszkań, w przypadku których znacznie trudniej wydzielić wnętrza spełniające określone funkcje, z podziałem na część dzienną, miejsce pracy czy miejsce odpoczynku.
Na czym polega proces aranżowania wnętrza?
W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie rozmowy, podczas której architekt poznaje gust klientów, ich przyzwyczajenia, tryb życia, oczekiwania, związane z wyglądem mieszkania, a także dostępny budżet. Dzięki takiemu „zapoznaniu się” z klientem architekt wie, czy w danym lokalu bardziej sprawdzi się przestronna kuchnia czy lepszym pomysłem będzie np. aneks. W dalszej kolejności architekt musi przeprowadzić inwentaryzację miejsca, które ma zaaranżować – sprawdza wszystkie wymiary i podstawowe parametry mieszkania, a także szuka atutów, które stara się potem wykorzystać w swoim projekcie.
Po zapoznaniu się z nimi wykonuje koncepcje funkcjonalne w formie rzutów, uproszczonych brył lub wirtualnego wnętrza i przedstawia je klientowi (zazwyczaj tworzy się dwie koncepcje dla jednego projektu, uwzględniając wszelkie cechy i zalety wnętrza, a także oczekiwania klienta). Jeśli klient jest zadowolony z którejś z przedstawionych wersji, następuje etap wyboru kolorystyki i wykończenia. Architekt dostarcza klientowi próbki materiałów oraz katalogi, na podstawie których, w oparciu o cenne uwagi architekta, klient podejmuje decyzję o określonym zestawieniu istniejących opcji (chodzi o to, by wnętrze jak najlepiej odzwierciedlało gusta mieszkańców, ale było także estetyczne i oryginalne). Zanim zostaną zastosowane w praktyce, architekt sporządza ich wizualizacje - modeluje przestrzeń wnętrza w komputerze, mebluje i uzupełnia pozostałymi elementami (dekoracje, drobiazgi, gadżety itp.). W ten właśnie sposób powstaje wierny model przyszłej inwestycji, w którym wszelkie wymiary i materiały odpowiadają rzeczywistości.
Po jego zaakceptowaniu przez klienta, architekt musi jeszcze rozrysować poszczególne elementy w formie precyzyjnie opisanego projektu dla wykonawcy. Wraz z projektem powstaje szczegółowa dokumentacja, określająca wymagania klienta, co do realizacji instalacji oraz wykończenia, a także kompletna lista zakupów. W większości przypadków, po zakończeniu procesu pracy nad projektem, architekt pozostaje w kontakcie z klientem w ramach tzw. usługi nadzoru autorskiego (okresowe wizyty i konsultacje z wykonawcami w celu upewnienia się co do tego, że projekt jest realizowany zgodnie z zaproponowanym projektem). W ten właśnie sposób mieszkanie zostaje idealnie „skrojone” pod konkretnego człowieka, jest niejako „esencją” jego upodobań, a nie ma wątpliwości, że zadowolenie z wyglądu otoczenia znacznie poprawia jakość życia mieszkańców.
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków