Mieszkanie z rynku pierwotnego – jak i za ile wykończyć?
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego musimy mieć świadomość, że to nie ostatnia ważna decyzja, jaką przyjdzie nam podjąć. Przed nami kolejny, równie istotny dylemat – jak mieszkanie wykończyć? Do dyspozycji mamy kilka opcji, a każda z nich posiada zarówno sporo zalet, jak i sporo wad.
Po wyborze rynku, z którego oferty zamierzamy skorzystać, kolejnym krokiem ku własnemu „M” jest decyzja, czy wolimy otrzymać mieszkanie w stanie deweloperskim czy też przygotowane pod tzw. klucz. Druga opcja oznacza, że od dewelopera otrzymamy lokum gotowe do zamieszkania. Pierwsza – wręcz przeciwnie – oferuje nam mieszkanie w wersji najbardziej podstawowej. Obejmuje całkowite wykończenie domu z zewnątrz oraz częściowe wykończenie wewnątrz. W wersji tej mamy więc ściany (przygotowane do malowania lub pomalowane jednokrotnie na biało), sufity, okna, parapety wewnętrzne, drzwi, a także połączenia do instalacji i mediów. Jeżeli to właśnie tę opcję wybierzemy, przed nami ponownie rysują się dwa wyjścia: wykończyć mieszkanie samodzielnie czy też skorzystać z pomocy architekta wnętrz?
Oferta „pod klucz” ma sporo zalet. Mimo, że cena za mieszkanie jest wyższa, w dłuższej perspektywie okazuje się, że pozwoliła nam sporo zaoszczędzić. Wydatki związane z materiałami potrzebnymi do wykończenia, opłacenie fachowców oraz ewentualna pomoc architekta – wszystko to zabiera nie tylko czas, ale także pieniądze. Oferta taka obejmuje prace wykończeniowe, takie jak: malowanie, kładzenie podłóg, montaż armatury sanitarnej, montaż oświetlenia, położenie glazury i terakoty, położenie schodów itp. W jej skład wchodzą także zakupy: artykuły sanitarne, oświetlenie, meble, płytki, podłoga, farby, okna, drzwi, klamki, szafy wnękowe itp. Istnieje ponadto wiele praktycznych korzyści z wyboru takiego rozwiązania, jak np. możliwość kredytowania wykończenia wraz z kredytem hipotecznym czy fachowa pomoc w doborze asortymentu. Warto zauważyć, że często oferty „pod klucz” są przygotowywane we współpracy z zespołami architektów, którzy pomagają zadbać o to, aby efekt finalny był nie tylko funkcjonalny, ale także wyjątkowy.
Nie ma jednak wątpliwości, że osobiste zaangażowanie w urządzanie własnego „M” daje nam pełną kontrolę nie tylko nad wyglądem wnętrza, ale także nad domowym budżetem. To my wybieramy dowolne materiały, to my sprawujemy pełen nadzór nad pracą ekipy remontowej. Są to niewątpliwie zalety, które trudno przecenić. Warto jednak pamiętać, że samodzielne wykańczanie mieszkania to nie lada wyzwanie dla tych, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy w owym zakresie. Trudno dobrze kontrolować to, o czym nie do końca ma się pojęcie. Wybory, dokonane bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, mogą się z czasem okazać mało trafione. A wyborów takich będzie z pewnością wiele - na każdym etapie prac. Zanim więc wybierzemy powyższą opcję, warto zastanowić się, czy na pewno mamy potrzebną wiedzę i wystarczającą ilość czasu, aby zmierzyć się tego rodzaju wyzwaniem.
W takim wypadku dobrym pomysłem może się okazać skorzystanie z pomocy architekta wnętrz. Tego typu osoby czy zespoły pomagają nie tylko w zadecydowaniu o finalnym wyglądzie mieszkania. Architekci mogą przygotować projekty najbardziej funkcjonalnego rozkładu wnętrza, a także jego późniejszej aranżacji. Pomogą w kwestii oświetlenia i energetyki, a wszystko zaprezentują na obrazowych i sugestywnych wizualizacjach. Architekci mogą również pomóc przy wyborze materiałów wykończeniowych oraz dekoracyjnych, a co więcej – w nadzorze nad realizacją całego projektu! Istnieją specjalne zespoły architektów, którzy na stałe współpracują ze sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi. To daje nam pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo i unikniemy niepotrzebnych nieporozumień pomiędzy obiema grupami fachowców.
Warto również zauważyć, że rezygnując z samodzielnego wykańczania mieszkania i powierzając zadanie profesjonalnym ekipom, także oszczędzamy. I nie mowa tu już tylko o czasie, ale o konkretnych pieniądzach. W przypadku, kiedy skorzystamy z usług ekipy, oszczędzimy na podatku VAT przy zakupie materiałów – podatek wyniesie 8%. Przy samodzielnych zakupach wzrasta on do 22%.
Trudno szacować cenę samodzielnego wykończenia mieszkania. Wszystko zależy od tego, w jakim standardzie chcemy je wykończyć, ponieważ różnice w cenie materiału są tak samo wysokie, jak i w jego jakości. Ponadto kwota, jaką pochłonie wykończenie oraz wyposażenie naszego „M” jest silnie uzależniona od rozwiązań architektonicznych, na jakie się zdecydujemy. Z doświadczenia wynika, że orientacyjny koszt wykończenia dwupokojowego mieszkania (około 45 m2) może wynieść około 700-800 zł/m2. To jednak bardzo orientacyjne koszty.
Zobacz również
Godziny otwarcia
pon — czw: 09:00 - 17:00
pt: 08:00 - 16:00
T: (12) 376-72-48
E: sprzedaz(a)wawel-service.pl
Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków