Urządzamy kuchnię - złote zasady rozmieszczenia sprzętów

10.01.2013

Jaka powinna być kuchnia? Przestronna, słoneczna, pomysłowa… Cech idealnej kuchni wymienić można by sporo. Tymczasem pierwszym kryterium, jakim należy się kierować podczas urządzania tego pomieszczenia, jest praktyczność i funkcjonalność. Dopiero, kiedy mamy pewność, że wszystko będzie pod ręką, można pomyśleć o wykończeniu i dodatkach.

Zasady i błędy w urządzaniu kuchni

Nie ma wątpliwości, że kuchnia to pomieszczenie, które spełnia w mieszkaniu najwięcej funkcji. Służyć może nie tylko do przyrządzania i spożywania posiłków, ale także – spędzania wolnego czasu. Dobrze jest więc urządzić ją zgodnie z zasadami, by każdą z tych czynności móc wykonywać swobodnie i z przyjemnością. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać, jak rozmieścić meble, odtwórzmy w pamięci sposób poruszania się po kuchni. Szybko okaże się, że myśleć nie ma nad czym – trzeba tak ustawić poszczególne elementy, aby korzystanie z nich nie było kłopotliwe i oszczędziło nam biegania „tam i z powrotem”. No więc, po kolei. Najpierw z reguły zaglądamy do lodówki, potem wyjmujemy potrzebne produkty na blat oraz korzystamy ze zlewu, a finał całej zabawy następuje w okolicach kuchenki. Może więc nie warto „wciskać” kuchenki pomiędzy lodówkę i zlew, nawet jeśli zastawiłaby niepraktyczną wnękę?

Jak praktycznie urządzić kuchnię?

Jedną z pierwszych zasad właściwego urządzenia kuchni jest zapewnienie sobie wystarczająco dużo miejsca do pracy pomiędzy lodówką, a zlewem, a także pomiędzy zlewem, a kuchenką. Podsumowując: lodówka – blat – zlew – blat – kuchenka – blat to ciąg najbardziej optymalny. Oczywiście odległości pomiędzy nimi zależeć będą od tego, jak dużą kuchnię mamy do dyspozycji. W przypadku większej kuchni dobrym pomysłem jest po prostu blat równoległy, wolnostojący (lada). Istnieje także dodatkowa wskazówka, jaką można zastosować przy projektowaniu kuchni, zwana trójkątem roboczym. Wierzchołki takiego „wirtualnego” trójkąta mają nam wyznaczyć punkty, w jakich znaleźć się powinny podstawowe urządzenia kuchenne. Jest to pomocne szczególnie w przypadku małej kuchni, w której ustawienie wszystkiego w jednej linii po prostu nie jest możliwe. 

Skoro już wiemy, w jakiej kolejności ustawiać sprzęty, musimy teraz zadecydować, w którym miejscu rozpocząć ich rozmieszczanie kuchni. Jak pamiętamy, pierwszym ważnym elementem jest lodówka - warto więc może ustawić ją jak najbliżej wejścia. Nie ma przecież wątpliwości, że to najchętniej i najczęściej otwierany przez domowników „mebel”. Bywa i tak (szczególnie w przypadku małych domowników), że głód nie pozwala nam zdjąć butów zanim nie wrzucimy do ust czegokolwiek, co nadaje się do spożycia. Czy więc warto narażać płytki bądź panele podłogowe na zarysowanie?

Optymalna odległość pomiędzy lodówką a zlewem to od 40 do 60 cm. Jeśli mamy zamiar wyposażyć naszą kuchnię w zmywarkę, wystarczy z pewnością zlewozmywak jednokomorowy, jednak osoby, zmywające tradycyjnie bez wątpienia docenią drugą komorę. Przestrzeń pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką jest zalecana z dwóch powodów. Po pierwsze, umyte produkty musimy obrobić przed ich smażeniem, pieczeniem czy gotowaniem, a ponadto – w czasie zmywania możemy nieopatrznie zachlapać palniki. Jeżeli to właśnie przestrzeń pomiędzy zlewozmywakiem, a kuchenką będzie naszym blatem „głównym”, powinna mieć co najmniej 70 - 80 cm (im więcej tym lepiej). Jeśli jednak planujemy blat równoległy – wystarczy odległość podobna, jak w przypadku pierwszego blatu. Nad blatem, zlokalizowanym między zlewem a kuchenką, warto umieścić gniazdka elektryczne, potrzebne do podłączania robotów kuchennych itp.

Kolejnym kluczowym elementem przy urządzaniu kuchni jest kuchenka, która nie powinna stać blisko okna (ryzyko zgaszenia płomienia przez powiew wiatru). W jej pobliżu dobrze jest zlokalizować szafki do przechowywania naczyń i garnków. Po co jednak kolejny blat za kuchenką? Taka przestrzeń pozwoli nam na swobodne nakładanie gotowych już potraw na talerze.

Inną czynnością, jaką często wykonujemy w kuchni, jest spożywanie przyrządzanych posiłków.  Oczywiście niektórzy wolą to robić w salonie czy jadalni, ale w chwili projektowania kuchni, warto przewidzieć taką możliwość. Miejsce do jedzenia można zorganizować przy blacie kuchennym (wówczas musi być to wolno stojąca lada), ale w takim przypadku warto pomyśleć, aby był on nieco szerszy bądź - przykładowo - w kształcie litery L. Do tego wysokie barowe krzesła i mamy dowód na to, że komfort z efektem naprawdę nie muszą się wykluczać.   Dowiedz się również  czy kuchnia z aneksem kuchennym to dobre rozwiązanie?

Zobacz również

Podsumowania roku 2012 na rynku mieszkaniowym w Polsce dokonał Bogusław Maciaś, prezes spółki Wawel Service. Czy nowy rok to czas budownictwa energoos...
03.01.2013
Masz pytania?
Zadzwoń, napisz

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 17:00



T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x