Mieszkanie kupione - od czego zacząć urządzanie?

20.11.2012

Kiedy już kupimy mieszkanie w stanie deweloperskim, nie zawsze mamy pomysł od czego zacząć urządzanie wnętrza. Na co szczególnie zwracać uwagę podpowie nasz ekspert - projektantka wnętrz Agnieszka Ewa Ślefarska.

Zawsze doradzam swoim klientom, by przeglądali magazyny z aranżacjami wnętrz. Kiedy już się zdecydujemy na kolorystykę oraz styl mieszkania, należy się zabrać za planowanie pomieszczeń. Często mamy inne potrzeby niż standardowo wydzielona przestrzeń przez architektów. Tu warto zwrócić się do projektanta wnętrz, by pomógł doradzić nowy podział stref: dzienną, nocną i ciągi komunikacyjne.

Następnym krokiem jest elektryka. Nie myślę tu jedynie o gniazdach elektrycznych, ale również o choreografii światła. Światło buduje atmosferę, akcentuje rzeczy najważniejsze w pomieszczeniu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie w salonie potrafi go doświetlić, jak również nadać romantyczną atmosferę - w zależności od danej sytuacji.

Sypialnia

Salon

Następnie należy zastanowić się nad ustaleniem przyłączeń hydraulicznych. Często kaloryfery są w miejscach niepasujących do naszej aranżacji. Na rynku mamy teraz olbrzymi wybór kaloryferów ozdobnych, które prócz funkcji grzewczej pełnią rolę dekoracji pomieszczenia.

Należy pamiętać, by prace glazurnicze (mokre kleje, fugi) skończyć przed pracami parkieciarskimi. W przypadku parkietów, położone podłogi należy zostawić na 2 tygodnie, panele natomiast można używać od razu po ułożeniu. Dlatego też, musimy mieć to na uwadze, gdy zależy nam na szybkim wprowadzeniu się do mieszkania.

Podczas pierwszego malowania powinniśmy świecić lampą halogenową na miejsca malowane, by wychwycić ewentualne miejsca do poprawki, które będą widoczne po zamontowaniu lamp. Do kładzenia tapet musimy wezwać fachowca, gdyż nic tak nie szpeci jak źle położona tapeta.

Kiedy przechodzimy do łazienki, najpierw należy określić potrzebne urządzenia, czy ma to być prysznic, wanna, bidet, czy toaleta z deską myjącą itd. Ważne jest, by nie zapominać o miejscu na odwieszenie ręczników oraz szlafroków. Również szafki na kosmetyki powinno być obszerne, gdyż zawsze mamy ich dużo. Gdy chcemy wstawić pralkę w zabudowę szafek łazienkowych, musimy się liczyć z podwyższonym blatem. Przy umywalkach nablatowych stosujemy niższy blat.

Łazienka2

Po ułożeniu podłóg powinniśmy wykonać pomiary stolarskie do zamontowania szaf wnękowych, mebli kuchennych oraz mebli pod wymiar. W kuchni należy pamiętać o wyprowadzeniu podłączeń do lodówki, zmywarki, piekarnika, oraz wyciągu. Blaty mogą być kamienne, jak również w wersji tańszej - konglomeratowe.

Drzwi w całym mieszkaniu powinny być jednakowe, nada to wnętrzu spójną całość, ciekawym dodatkiem są wszelkiego rodzaju sztukaterie jak również listwy przypodłogowe.

 

Autor: Projektant wnętrz Agnieszka Ewa Ślefarska

Zobacz również

W dniach 24 i 25 listopada odbędzie się kolejna edycja Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań. Wawel Service tradycyjnie przygotował specjalne oferty i r...
19.11.2012

Masz pytania?

Zadzwoń, napisz.

Godziny otwarcia
pon - pt: 09:00 - 18:00

T: (12) 376-72-48
E: 


Biuro sprzedaży
Wawel Service
Plac Na Groblach 21
31-101 Kraków

Napisz do nas, odpowiemy
x